REYDARFJÖRDUR - V islandskom Reydarfjördure dnes katolícky biskup pochádzajúci zo Slovenska kapucín Dávid Bartimej Tencer vysvätil jedinečný drevený kostolík. Na slávnosti bol prítomný aj slovenský premiér Robert Fico, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a minister financií Peter Kažimír.
Drevený kostolík má tvar františkánskeho kríža sv. Damiána a je vysoký 12 metrov. Postavili ho v Hriňovej a použili naň drevo z Podpoľania. Následne ho rozobrali a previezli na Island. Kostolík je na Islande unikátny, pretože drevo je na tomto kamenistom ostrove vzácne.
Slovenský biskup z Reykjavíku Tencer je najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi na Islande. Miestnu farnosť v Reydarfjördure spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska na čele s Petrom Kováčikom.
"Je veľmi silný dôvod, prečo sme ostali o deň dlhšie po včerajšom pracovnom stretnutí s pánom premiérom (Bjarnim Benediktssonom), a to je, že na Islande pôsobí slovenský biskup, ktorý má na starosti miestnych katolíkov. Vynaložil obrovské úsilie, aby mohol postaviť pre malú katolícku komunitu, ktorá predstavuje asi 3,5 až 4 percentá obyvateľov na Islande, drevený kostolík," povedal Fico po slávnostnej vysviacke.
"Po komunikácii s otcom biskupom sme trošku pomohli, urobili sme to cez slovenskú katolícku cirkev. A mňa preto teší, že takýto kus Slovenska z Hriňovej, vrátane otca biskupa, takisto zo Slovenska, tu môže na Islande pôsobiť," uviedol Fico a pripomenul, že špecifikom Islandu sú veľké vzdialenosti, ktoré musia kňazi kvôli veriacim prekonávať.
Ako vysvetlil biskup Tencer v rozhovore, drevo na kostolík museli na Slovensku najprv rok sušiť a napokon ho na Slovensku aj postavili. "Museli by sme sem doviezť surové drevo a aj odborníkov, lebo Islanďania s tým nevedia robiť. Takýto dom alebo kostol nenájdete na Islande ani jeden," povedal biskup Tencer.
Island je prevažne evanjelická krajina. "Katolícka komunita nie je veľmi veľká a v tom je jej čaro. Veľmi veľa z mojich diecézanov poznám osobne," uviedol biskup a dodal, že na Islande žije iba približne 13.500 katolíkov. Spoluprácu s evanjelikmi označil za veľmi dobrú. "My sme prišli ako katolíci až v čase, keď sa už nebojovalo," skonštatoval biskup Tencer a pripomenul, že na ostrove až do začiatku 20. storočia platil zákon, podľa ktorého sa Islanďan nemohol stať katolíkom.
"Keď prišli prví misionári, našli pomerne pokojnú pôdu. Napríklad nemáme na Islande ani jedného novodobého katolíckeho mučeníka pre vieru," zdôraznil biskup. "Keď som začínal, bohoslužby bývali u niekoho doma, napríklad v obývačke. Keď bola komunita už väčšia, tak som slúžil aj v rybárskej továrni, v budove Červeného kríža či evanjelických kostoloch," zaspomínal Tencer.
Neskôr katolíci v Reydarfjördure kúpili dom a z priestorov, kde predtým jeden z miestnych gazdov choval kurence, urobili kaplnku a spoločenské priestory. V susedstve tohto domu dnes stojí čerstvo vysvätený drevený kostolík.