POPRAD – Po dva a pol mesiaci v Himalájach sa slovenský horolezec Peter Hámor spolu s trojicou spolulezcov vráti v sobotu späť na Slovensko, potvrdila to aj jeho manželka Mária.
„Tešíme sa na svojich blízkych, na priateľov, na bryndzové halušky, pečené rebrá a kolená, na čapované pivo, na Tatry i na vyhriate slovenské skalky,“ odkázal na svojom facebookovom profile popradský horolezec, ktorému sa spolu s Michalom Sabovčíkom podarilo 15. mája zdolať osemtisícovku Dhaulágirí (8 167 m). Výstupom uzatvoril takzvanú Korunu Himalájí, teda zoznam všetkých štrnástich himalájskych osemtisícoviek. Štvorica je teraz v Káthmandu v Nepále, podľa Hámora sa v budúcnosti plánuje do Himalájí vrátiť. „Projekt Himalayadventure bude pokračovať a dúfam, že budúcoročná expedícia bude aspoň taká príjemná a úspešná, ako bola táto,“ uviedol.
Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý zdolal všetky osemtisícovky a tiež jediným Slovákom, ktorý vystúpil na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Dhaulágirí, v preklade Biela hora, je siedmou najvyššou horou sveta, ktorá sa nachádza v nepálskych Himalájach, v horskej skupine Dhaulágiri Himal. Pre Sabovčíka išlo o zdolanie prvej osemtisícovky. Hámor plánoval na Dhaulágirí vyliezť aj v roku 2009 spolu s poľským horolezcom Piotrom Morawským, výstup sa však nepodaril, keď Morawský tragicky zahynul.
Napriek blížiacemu sa návratu Hámor priznal, že horolezci sa pod Tatrami nebudú vedieť dočkať, kedy opäť uvidia „zasnežené vrcholy najvyšších hôr, divoké údolia, spenené rieky, rozkvitnuté rododendrony a starých kamarátov“. Himaláje sa podľa jeho slov stali súčasťou ich životov. Na liečenie tejto závislosti je už podľa neho v jeho prípade neskoro, zažartoval na sociálnej sieti.
Hámorov projekt s názvom Himalayadventure XXVII odštartoval 10. marca odletom z Bratislavy do Káthmandu v Nepále. Štyria horolezci Hámor, Sabovčík, Michal Gabriž a Tomáš Petrík postupne absolvovali aklimatizačné výstupy v himalájskom údolí Solo Khumbu a v oblasti Mount Everestu. Do základného tábora vo výške 4 500 metrov sa presunuli 13. apríla. „Nie všetko sa vyvíjalo presne podľa našich plánov a nie všetky ciele sa nám podarilo dosiahnuť, ale tak to v horách, i v živote, býva,“ poznamenal. Horolezci podľa jeho slov prežili chladnú himalájsku jar v údolí Solo Khumbu a každodenné sneženia pod severnou stenou Dhaulágiri.
„Starší Michal bojoval s virózou a zápalom priedušiek, no nakoniec sa otočil necelých dvesto výškových metrov pod vrcholom. Ani tentoraz sa mu až na vrchol dôjsť nepodarilo, no ukázal, že dokáže poriadne zabojovať, ale aj veľmi presne odhadnúť svoje sily a správne sa rozhodnúť. Tomáša posledné týždne trápili bolesti chrbta, ale o tom, že by mal zostúpiť dolu, nechcel ani počuť a zostal s nami až do konca,“ dodal Hámor. Najsilnejšie zážitky mal podľa neho mladší Michal Sabovčík. „Nestáva sa často, že by horolezec vystúpil hneď na svoj prvý osemtisícový vrchol,“ uviedol.
Popradčan Peter Hámor je slovenský výškový horolezec a himalájista. Na svojom konte má viacero náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Svoju prvú osemtisícovku zdolal v roku 1998, keď vystúpil na Mount Everest (8 848 m), celkovo stál pätnásťkrát na vrcholoch osemtisícoviek vrátane poslednej Dhaulágirí. Na najnebezpečnejšiu z nich, Annapurnu (8 091 m), sa mu podarilo vystúpiť ako prvému horolezcovi v histórii z oboch strán. Prvý raz v roku 2006, potom o štyri roky neskôr. Okrem Annapurny zdolal v roku 2006 aj ďalšie osemtisícovky Čo Oju a Broad Peak.
Nasledovali výstupy Diamírskou stenou na Nanga Parbat v roku 2007, traverz Gasherbrumu I alpským štýlom, v kombinácii s výstupom na Gasherbrum II v roku 2008. V roku 2010 nasledovala francúzska cesta na Makalu. V roku 2012 sa mu podarili dva náročné výstupy, a to na tretiu najvyššiu horu sveta Kančendzongu a na druhý najvyšší vrchol K2. V roku 2013 sa mu podarilo vystúpiť na štvrtú najvyššiu horu sveta Lhotse. V roku 2014 vystúpil na najnižšiu z osemtisícoviek Šišapangmu a spolu s Rumunom Horiom Colibasanu na vrchol ôsmej najvyššej hory sveta Manaslu, uvádza sa na internetovej stránke slovenského horolezca.