Sobota28. december 2024, meniny má Ivana, Ivona, zajtra Milada, Nátan

Haló na Facebooku: Z Everestu mala zmiznúť unikátna skalná stena

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

KÁTHMANDU - Zmizol Hillaryho výšvih z Mount Everestu, alebo naďalej tvorí poslednú náročnú prekážku, ktorú musia horolezci prekonať na ceste k vrcholu tejto 8848 metrov vysokej hory? Diskusia o osude spomenutého skalného stupňa zamestnáva horolezeckú komunitu od 17. mája, kedy známy britský horolezec a šesťnásobný pokoriteľ Everestu Tim Mosedale na Facebooku napísal, že "Hillaryho výšvih už neexistuje". Jeho tvrdenie však po niekoľkých dňoch popreli dvaja nepálski horskí sprievodcovia, píše agentúra AP.

Najtragickejší víkend na Evereste: Posledné chvíle Vlada Štrbu (†48), slová, z ktorých mrazí

Mosedale vo svojom príspevku na facebooku napísal, že kolaps Hillaryho vyšvihnutia vo výške 8790 metrov nad morom zrejme spôsobilo zemetrasenie z roku 2015. Podľa britského horolezca sa o zmiznutí Hillaryho vyšvihnutia špekulovalo už vlani, ale kvôli vysokej snehovej pokrývke nemohlo byť jeho zrútenie potvrdené. "Tento rok však môžem povedať, že skalný schod známy ako Hillaryho výšvih už rozhodne neexistuje," uviedol.

Hillaryho výšvih je (alebo bol) 12 metrov vysoká vertikálna stena, ktorá bola vždy považovaná za posledný náročný úsek, ktorý musia horolezci prekonať, než dosiahnu vrchol. Skalný stupeň pomenovali po Novozélanďanovi Sirovi Edmundovi Hillarym, ktorý spoločne s nepálskym šerpom Tenzingom Norkejom ako prvý Mount Everest v roku 1953 pokoril.

Nepálec Pemba Dordží po návrate zo svojej tohtoročnej expedície uviedol, že z Hillaryho vyšvihnutia sa odtrhol veľký kameň, ale schod je stále na mieste. Nepálska horolezkyňa Lila Basnetová, ktorá bola v prvej skupine horolezcov a ktorá dospela počas tohtoročnej jarnej lezecké sezóny na vrchol Everestu, povedala, že si na Hillaryho vyšvihnutí nevšimla žiadnu zmenu.

"Nevideli sme, že by bol s Hillaryho výšvihom nejaký problém. Je to piatykrát, čo som zdolala Everest, a všetko sa zdá byť v poriadku," vyhlásila Basnetová, ktorá v nepálskej metropole Káthmandu prevádzkuje horolezeckú agentúru.

Šéf Nepálskeho horolezeckého zväzu Ang Cering na základe zistení šerpov vydal vyhlásenie, že Hillaryho výšvih nezmizol. Zväz ale zároveň uviedol, že je pripravený prešetriť, čo sa v mieste presne stalo.

Častý účastník expedícií na Everest Pasang Tenzing naznačil, v čom by mohli dohady spočívať. Pripomenul totiž, že on a ďalší horolezci, ktorí po zemetraseniach znovu v roku 2016 sprístupnili cestu na vrchol, posunuli z bezpečnostných dôvodov trasu tak, aby Hillaryho výšvih obchádzala.

"Vlani som bol koordinátorom tímu, ktorý otvoril cestu na vrchol. Vzhľadom na to, že na Evereste neboli dva roky žiadni horolezci, vyzeral Mount Everest ako nová hora s množstvom snehu," povedal Pasang agentúre AP.

"Po starom chodníku nebolo ani pamiatky. Z bezpečnostných dôvodov som trasu v oblasti Hillaryho vyšvihnutia posunul o nejakých päť až osem metrov doprava," vyhlásil Pasang, ktorý stál na špici najvyššej hory sveta už jedenásťkrát. Pasang bol naposledy na Mount Evereste 16. mája a tvrdí, že Hillaryho výšvih bol na svojom mieste.

Mosedale si ale stojí za svojím názorom, že Hillaryho výšvih je minulosťou. Zdôraznil tiež, že výstup sa po jeho kolapse stal ešte riskantnejším podnikom. "Vlani a tento rok sa v oblasti Hillaryho vyšvihnutia vytvoril snehový hrebeň, vďaka ktorému sme mohli stúpať s relatívnou ľahkosťou. Avšak v nasledujúcich rokoch, ak sa taký hrebeň nevytvorí, bude túto oblasť obzvlášť zložité zdolať," uviedol.

Viac o téme: Mount EverestHillaryho výšvih
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu