BRATISLAVA – Bez stromov v mestách budú klimatické zmeny ešte neznesiteľnejšie. Čitateľ nás upozornil na ďalší výrub stromov Bratislave. Spred Úradu vlády SR zmizli desiatky stromov a my sme zisťovali, aký bude ďalší osud zelene v okolí Námestia slobody.
Podľa stanoviska hlavného mesta čaká aleju pred úradom vlády revitalizácia. Koho teda vyľakali pne zrezaných stromov, nebude za stromami smútiť dlho. Výrub bol vykonaný na základe posudku dendrológa, ktorý opísal stromy ako fatálne poškodené. „Pod ich nevyhovujúci stav sa podpísal najmä ich neodborný orez spred niekoľkých rokov kvôli trakčnému vedeniu,“ uvádza sa na stránke mesta Bratislavy.
Celkovo išlo o 45 stromov, ktoré lemovali cestu a predstavovali určité bezpečnostné riziko v podobe ulamujúcich sa vetiev. Choré stromy budú v aleji nahradené 53 novými a vzrastlými jaseňovcami metlinatými. Približne osem rokov staré stromy tohto druhu s obvodom kmeňa 20 – 28 centimetrov budú situované na pôvodné miesta uličného stromoradia. Popritom budú ešte do stromových jám vysadené kvitnúce trvalky zimozelene menšej a väčšej, ktoré vytvoria bohaté zazelenenie. Súčasne dôjde k výsadbe a úprave zelene aj v blízkom okolí, informuje správa.
Pôvodné brestovce majú široko rozvetvenú korunu a ukázalo sa, že nie sú vhodné do územia s trolejovým vedením. Z tohto dôvodu museli byť pred 10 – 15 rokmi orezávané tzv. kostrové konáre smerom do komunikácie, a to po jej obidvoch stranách, čo definitívne ovplyvnilo životnosť stromov a ich statiku. Na strane orezu začal kmeň stromu odumierať, hnilobné procesy vytvorili priaznivé prostredie pre škodcov a parazitov a výsledkom je súčasný nepriaznivý stav aleje. Momentálne je stromoradie vo veľmi zlom stave, čo potvrdili aj dendrologické posudky. Mnohé zo stromov majú otvorené dutiny s nekrotickým pletivom, zdeformovaný tvar, suché konáre so suchou odlupujúcou sa kôrou.
Vyťaté brestovce, ktoré majú široko rozvetvenú korunu, nie sú zo skúsenosti vhodné do územia s trolejovým vedením. „Z tohto dôvodu museli byť pred 10 – 15 rokmi orezávané tzv. kostrové konáre smerom do komunikácie, a to po jej obidvoch stranách, čo definitívne ovplyvnilo životnosť stromov a ich statiku. Na strane orezu začal kmeň stromu odumierať, hnilobné procesy vytvorili priaznivé prostredie pre škodcov a parazitov a výsledkom je súčasný nepriaznivý stav aleje,“ pokračuje správa.
Revitalizácia aleje je súčasťou projektu Bratislava sa pripravuje na zmenu klímy. Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu SR v celkovej sume 3 337 640 eur.