BRATISLAVA - Poznaj svoju minulosť. Dôležitosť spoznávania hrôz 20. storočie je najmä fakt, aby sa už neopakovali. Záštitu nad projektom prebral minister školstva Peter Plavčan.
Projekt Poznaj svoju minulosť a nezabudni, nad ktorým prevzal záštitu minister Peter Plavčan, pokračuje ďalšími aktivitami. Diskusiu na tému narastajúceho extrémizmu z pohľadu osôb so zdravotným postihnutím zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti (NOS-OSF).
Autorkou projektu je bývalá investigatívna novinárka Monika Ščevovichová, ktorá je od autonehody 9 rokov na invalidnom vozíku.
Čo hovoria na nárast extrémizmu a radikalizmu samotní hendikepovaní? „My sme sa rozhodli nebojovať, ale naopak – nútiť ľudí rozmýšľať, to znamená diskutovať a poukazovať na to, čo všetko prináša extrémizmus a radikalizmus. Jednou stránkou je že extrémizmus neuznáva minoritné skupiny. Nemám na mysli utečencov, gayov, lesby alebo Rómov. Minoritnou skupinou sú aj zdravotne postihnutí. Dokument, ktorý je na svete, poukázal na to, že práve hendikepovaní ľudia slúžili nacistom ako pokusné králiky, vyskúšali si na nich hromadné zabíjanie. Radikalizmus a extrémizmus má viacero nástrah, o ktorých sa nehovorí. Preto by som si dovolila touto cestou apelovať práve na predstaviteľov našej slovenskej exekutívy – poďme verejne diskutovať a poukazovať práve na nástrahy extrémizmu a radikalizmu,“ povedala Monika Ščevovichová, autorka projektu.
Na výstave sa zúčastnil minister školstva Peter Plavčan či europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). "V našej spoločnosti sa objavuje mnoho prejavov extrémizmu, preto je dôležité hovoriť o holokauste. Najväčším problémom je, že extrémizmus sa tvári ako vlastenectvo," povedal na besede Peter Plavčan. Pripomenul, že je dôležité, aby mali mladí ľudia kritické myslenie, ktoré im pomôže vyhodnocovať čo je správne.
Podľa Petra Salnera, etnológa Slovenskej akadémie vied, je veľmi dôležité pripomínať si minulosť práve preto, pretože ona sama má schopnosť, že sa opakuje. „Momentálne sa dostávame do situácie, že niektoré názory sa podobajú tým, ktoré boli pred sedemdesiatimi -osemdesiatimi rokmi, ozývajú sa hlasno, jednoducho existujú. Mnohí tí, ktorí tieto názory hlásajú si neuvedomujú, kam to smeruje. Práve preto je veľmi dôležité tieto veci pripomínať, opakovať, nezabúdať na ne. Či existuje podobnosť minulosti so súčasnosťou? Zvuková paralela určite, dúfam, že paralela skutkov nie.“
VIDEO Minister školstva odpovedá na otázku
Súčasťou vernisáže je aj premiéra dokumentu Veroniky Homolovej Tóthovej. Ten vznikol počas návštevy hendikepovaných ľudí v Múzeu bývalého nacistického nemeckého vyhladzovacieho tábora Auschwitz - Birkenau (dnešný Osvienčim v Poľsku).
Mladí ľudia so zdravotným postihnutím navštívili v rámci projektu múzeum bývalého nacistického tábora v poľskom Osvienčime.
Projekt bude pokračovať v poukazovaní na hrozby extrémizmu v dvoch hlavných líniách. Prvou je podpora ďalších návštev Osvienčimu, druhou besedy, ktorých cieľom bude konfrontácia mladých ľudí.
Zúčastnila sa aj Jana Žitňanská
Výstava Poznaj svoju minulosť potrvá do 23. marca.