Sobota16. november 2024, meniny má Agnesa, zajtra Klaudia

Zábery z Fruniho vily: Takto si žil kráľ nebankoviek...

Fruni si momentálne odpykáva 11,5-ročný trest. Zobraziť galériu (7)
Fruni si momentálne odpykáva 11,5-ročný trest.

KOŠICE - O úspory aj majetok pripravil 123-tisíc ľudí! Výška jeho majetku však stále ostáva záhadou. Už niekoľko dní spisuje Krajský úrad v Košiciach bohatstvo konateľa nebankoviek Vladimíra Fruniho. Kompletný zoznam však stále chýba.

Fruni si v súčasnosti odpykáva jedenásťapolročný trest v tretej nápravnovýchovnej skupine. Včera prenikli na verejnosť zábery z interiéru jeho prepychovej košickej vily, ktorej súčasťou je aj hvezdárska kupola.

Majetok konateľa nebankoviek Vladimíra Fruniho už patrí štátu. Košický krajský úrad sa na základe rozhodnutia Špeciálneho súdu stal jeho správcom. „Krajský úrad má sťaženú situáciu, keďže nie je vyhotovený presný zoznam a hodnota prebraného majetku,“ píše sa v stanovisku úradu. Jeho pracovníci už niekoľko dní spisujú Fruniho hnuteľný a nehnuteľný majetok v známom dome s hvezdárskou kupolou na Štrbskej ulici v Košiciach. Dom stráži súkromná bezpečnostná služba. V týchto dňoch prebieha súpis zariadenia domu.

Bývalému kráľovi slovenských nebankoviek patria aj ďalšie nehnuteľnosti v Košiciach a neďalekej obci Ploské. Jednu nehnuteľnosť má v bratislavskom Ružinove. Navyše Fruni počas rozmachu jeho spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia trávil čas v chorvátskej vile, za ktorú mal Horizont zaplatiť 20 miliónov korún. Na liste vlastníctva sa však Fruniho meno nenachádza. Keď Fruniho v lete 2002 zadržali, v trezore vily na Jadrane mal v rôznych menách 16 miliónov Sk. V Chorvátsku je aj päť lodí - dve jachty a tri motorové člny, ktoré sú uschované u námornej polície. Na policajnej stanici sú dve autá a počítače.

Úrad tak bude musieť riešiť aj prevzatie majetku, ktorý nie je na území Košického kraja, alebo je v zahraničí. „Špeciálny súd požiadal Interpol, aby ich previezol na Slovensko,“ povedala hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Krajský úrad nevie odhadnúť, ako dlho môže celý súpis trvať. O majetok sa môžu uchádzať iné štátne inštitúcie, až potom môže byť predaný. V kauze BMG Invest a Horizont Slovakia prišli desiatky tisíc klientov spolu takmer o 15 miliárd korún.

Oklamaní sklamaní klienti

Oklamaní klienti pravdepodobne nedostanú z predaja zhabaného majetku žiadne peniaze, keďže na Slovensku stále nie je prijatý zákon o odškodnení klientov nebankových inštitúcií. „Veľmi nás mrzí, že sa na nás zabudlo. Veď ten človek okradol nás a svoj majetok nahonobil z našich vkladov. Som presvedčený, že tieto peniaze mali dostať poškodení klienti,“ tvrdí predseda Združenia veriteľov poškodených krachom nebankových subjektov Ladislav Skala. Združenie žiada od vlády odškodnenie vo výške 30 až 40 percent.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu