BRATISLAVA - Drsné udalosti z 90-tych rokov na Slovensku opäť ožívajú. Konkrétne únos Kováča mladšieho príde do slovenských kín už čoskoro. Filmári si dali neľahkú úlohu - zmapovať, ako to bolo s kontroverzným únosom syna vtedajšej hlavy štátu. Prinášame vám zábery, ktoré ešte neboli publikované. O filme prehovoril pre Topky aj známy herec Maroš Kramár. Ako sa mu hrala rola predsedu, ktorú stvárňuje?
Vo filme, ktorý má premiéru na začiatku marca, bude možné vidieť poriadne krvavé scénky. Dokonca aj zakrvavenú hlavu na zemi či výbuch auta počas jazdy. Nakrúcanie mala pod palcom režisérka Mariana Čengel Solčanská. „Generácia tridsaťročných filmových tvorcov prichádza s filmom, na ktorý doposiaľ nik nenabral odvahu. Únos sa chce vysporiadať s našou nedávnou minulosťou a v ničom nezaostávať za európskou produkciou kriminálnych filmov,“ tvrdia tvorcovia filmu.
Hlavné postavy stvárnia Maroš Kramár (predseda), Milan Ondrík (Chalanisko), Ján Greššo (prezident) či Ady Hajdu (šéf tajných). Aj keď dodnes nie je kauza únosu a zavlečenia syna exprezidenta Michala Kováča mladšieho vyjasnená, vina sa prisudzuje vtedajšiemu predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi a jeho pravej ruke Ivanovi Lexovi mladšiemu, ktorý vtedy šéfoval Slovenskej informačnej službe.
Únos je politický thriler. Nakrúcanie filmu padlo presne na dvadsiate výročie vraždy Roberta Remiáša, kľúčového svedka úteku Oskara Fegyveresa a jeho jedinej spojky s domovom. „Depresívnu atmosféru okrem dejovej zápletky umocňuje aj počasie, neprítomnosť slnka, sugestívna znervózňujúca hudba, lokácie, v ktorých sa príbeh odohráva, aj vedomie, že to, čo je v tejto chvíli iba hraných filmom, mohlo byť pred dvoma desaťročiami desivou realitou,“ uvádzajú tvorcovia.
Role predsedu sa ujal známy slovenský herec Maroš Kramár. Na politiku v 90-tych rokoch si spomína ako na špinavú. „Diali sa rôzne veci, aj škaredé veci. politika v tej dobe asi nebola najlepšia. Rozdeľovala rodiny. Niektorí ho volili (Mečiara – pozn. red.), niektorí ho nechceli,“ povedal pre Topky známy herec. Špinavosti sa dnes robia aj dnes, ale podľa Kramára sa už nevraždí. „Robí sa to sofistikovanejšie, v rukavičkách, ale špinavosti sa dejú aj dnes,“ myslí si.
Ako sa cítil v úlohe predsedu? „Ako v každej inej, je to pre mňa robota ako každá iná,“ zareagoval. „Film je o tom, ako sa ten únos dial, moja postava nejde celým filmom,“ prezrádza s tým, že nejde o dokumentárny film, ale umelecké stvárnenie únosu.
Film by si mali Slováci podľa Kramára určite pozrieť. „Po prvé, je to naša robota, robíme to pre divákov. Budem rád, ak Slováci budú navštevovať slovenské filmy. Za druhé ten film vypovedá o dobe, ktorú sme prežili a aby sme sa z nej poučili. Dali sa amnestie na to celé, o čom ten film je. Malo by sa to v prvom rade vyšetriť, zrušiť amnestie a vinníci by mali byť potrestaní. A keby sme nedopustili, aby sa udiali amnestie, možno by sme boli aj dnes niekde inde,“ pokračoval herec. A na záver nám povedal, že veci sa nedotiahnut do konca. „Tu sa všetko len obviní a nič sa nevyšetrí.“
VIDEO zábery nie sú vhodné pre deti a maloletých
Pozrite si doposiaľ nezverejnené zábery