BRATISLAVA – Mnohí ľudia si medvede v zime spájajú s hibernáciou. Poznatok zo školských lavíc o tom, ako medvede v chladnom ročnom období spia, však v prírode vôbec nemusí platiť. Presvedčivo to dokumentujú zábery z fotopasce vo Veľkej Fatre. My sme o vysvetlenie záhady požiadali aj odborníka z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
Fotopasca vo Veľkej Fatre zachytila v polovici decembra tri medvede pri hľadaní potravy v zasneženom lese. Vysvetlenie je podľa Juraja Žiaka z Národného parku Veľká Fatra jednoduché.
FOTO Poľská medvedica sa s radosťou váľala v snehu: Keď si všimla niečo nečakané...
„Aktuálne je v pohorí Veľkej Fatry tzv. bukvicový rok, čo do veľkej miery ovplyvní aj hibernáciu medveďov. Mnohé jedince pri takejto bohatej potravovej ponuke vôbec nemusia hibernovať a budú vyhrabávať bukvice aj spod snehovej prikrývky. Naposledy sme takýto rok v pohorí Veľkej Fatry zaznamenali v roku 2012. Bukvicový rok sľubuje v ďalšej sezóne aj následnú gradáciu drobných zemných cicavcov, čo sa priaznivo prejaví na hniezdení sov,“ spresnil na Facebooku národného parku Žiak.
Nemusia hibernovať každú zimu
Ako pre Topky doplnil Peter Mikloš z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, medvede v zime vôbec nemusia hibernovať, teda ukladať sa na zimný spánok. Dôvody môžu byť rôzne. Medzi najčastejšie patrí nedostatok tukových zásob z jesene, slabá snehová pokrývka, ale aj nadbytok potravy v lese, ktorá medvede láka. Všeobecne však platí, že v zime sa medvede túlajú najmä v okolí svojich brlohov a ľudským obydliam sa vyhýbajú. Preto sú na rozdiel od leta a jesene strety s nimi vzácnejšie.
Ako ďalej dodal Mikloš, bez prerušenia v prírode hibernujú len svište. Aj medvede však počas tuhej zimy dokážu prespať niekoľko mesiacov. Sem-tam vyjdú z brloha, a potom znova zaľahnú. Niekedy medvede začnú hibernovať až v strede zimy, v prírode teda neplatí všeobecne rozšírená predstava, že medveďa v lese počas zimy nevidno.
...