BRATISLAVA - Dodávatelia zdravotníckych pomôcok odmietajú postup štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá ohlásila zmeny v úhradách špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM). Od októbra zníži vybraným ŠZM maximálnu výšku pripočítateľnej položky, ktorú platí nemocnici v prípade jeho použitia. Asociácia dodávateľov SK-MED to považuje za netransparentný, neodborný a nesystémový postup.
"Z hľadiska načasovania zmien, kedy sú manažmenty nemocníc nútené v priebehu pár dní vyjednávať zmenu úhrad so všetkými dodávateľmi a prispôsobiť celý finančný manažment, logistiku a ostatné procesy, je skutočne tento postup likvidačný," píše v stanovisku SK-MED. Dodávatelia poukazujú, že v situácii, kedy dlh štátnych nemocníc voči dodávateľom v asociácii presiahol 160 miliónov eur, plánované zmeny ohrozujú existenciu aj tých najzhovievavejších z nich.
Dodávatelia podľa svojho stanoviska podporujú transparentnú cenotvorbu ŠZM, nesúhlasia však s postupmi, ktoré majú do systému vnášať netransparentnosť a neprehľadnosť finančných tokov, ako aj možnú nedostupnosť vybraných materiálov a terapií potrebných pre zdravotnú starostlivosť poskytovanú nemocnicami. "Dodávatelia združení v SK-MEDe sú ľudsky presvedčení, že regulácia trhu zdravotníckych pomôcok, ktoré zachraňujú životy slovenských pacientov si zaslúži otvorenú odbornú diskusiu a racionálne odôvodnenie zmien," uvádza sa v stanovisku.
Zníženie maximálnej výšky pripočítateľnej položky za ŠZM od októbra predstavuje podľa VšZP odhadovanú úsporu za štvrtý štvrťrok 2016 vo výške päť miliónov eur. VšZP už v roku 2014 zaviedla reguláciu výšky maximálnej pripočítateľnej položky. "Na základe hĺbkových analýz v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva, informácií zo zahraničia sme dospeli k novým hodnotám, ktoré znamenajú možno výraznejšie zníženie, avšak je dostatočne odôvodniteľné," priblížil riaditeľ sekcie stratégie VšZP Martin Kundrát. V roku 2015 štátna poisťovňa za kategorizovaný ŠZM uhradila 87,8 milióna eur.