BRATISLAVA - Pri príležitosti oficiálneho začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ dnes pricestujú na Slovensko predstavitelia Európskej komisie (EK). Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v SR.
"Celá návšteva má za cieľ dobre nastaviť spoluprácu slovenského predsedníctva a Európskej komisie na najbližších šesť mesiacov. Verím, že túto prvú výzvu vynikajúco zvládneme a Slovensko bude skvelým kormidelníkom v Rade Európskej únie,” povedal vedúci Zastúpenia Dušan Chrenek. Predseda EK Jean-Claude Juncker a ďalší komisári sa dnes večer stretnú s prezidentom SR Andrejom Kiskom a slovenským predsedom vlády Robertom Ficom. Celé kolégium európskych komisárov zasadne v piatok (1.7.) v Bratislave, kedy sa oficiálne odštartuje slovenské predsedníctvo.
"Uskutočnia sa rokovania s členmi vlády SR. Rokovania budú prebiehať v tematických celkoch: vonkajšie vzťahy, bezpečnosť, migrácia a spravodlivosť, energetická a klimatická politika, doprava a prírodné zdroje, rast, konkurencieschopnosť a vnútorný trh a rozpočet Európskej únie, ekonomická a monetárna únia a sociálna agenda,“ uviedla Ludviková. Predseda EK sa stretne aj s predsedom Národnej rady (NR) SR Andrejom Dankom a s poslancami. Venovať sa budú aktuálnym výzvam v EÚ, akými sú migrácia, Schengenský priestor, Európska susedská politika, ako aj úloha národných parlamentov v oblasti Energetickej únie a energetickej bezpečnosti v EÚ.
Do paláca už dorazila aj princezná Beatrix
Prezident Andrej Kiska dnes prijal v Prezidentskom paláci Jej kráľovskú výsosť princeznú Beatrix, bývalú kráľovnú Holandska, ktorá pricestovala na Slovensko pri príležitosti začiatku nášho predsedníctva v Rade Európskej únie. Informuje o tom oficiálna stránka prezidenta. Prezident Kiska a princezná Beatrix diskutovali najmä o stave Európskej únie a o referende, v ktorom Briti rozhodli o odchode Spojeného kráľovstva z európskej dvadsaťosmičky.
Spoločne vyjadrili vieru v pevnú a dobrú Európu. „Zhodli sme sa, že treba zachovať pokoj, vrátiť sa k základným hodnotám Európskej únie – k tomu, prečo vznikla,“ povedal Kiska. „Princezná Beatrix mi vysvetlila aj z historického pohľadu, že jej krajina bola viackrát v kríze a práve členstvo v Európskej únii pomohlo Holandsku dostať sa z nej,“ dodal prezident.
Princezná Beatrix spomenula aj oficiálnu návštevu na východe Slovenska pred niekoľkými rokmi, ktorú absolvovala ešte ako holandská kráľovná. „Diskutovali sme o rómskej problematike, o ktorej bola princezná dobre informovaná, o fantastickej práci neziskových organizácií, ktoré pomáhajú riešiť rómsku problematiku na Slovensku,“ podotkol prezident. „Diskutovali sme o tom, ako sa sústrediť na predškolskú výchovu rómskych detí,“ poznamenal ďalej.
Prezident Kiska sa dnes stretol aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Počas druhého dňa návštevy poľskej hlavy štátu si obaja pripomenuli obete komunizmu, ľudí, ktorí zahynuli pri pokuse o útek do Rakúska cez rieku Morava. Položením vencov k pamätníku Brána slobody na Devíne vyjadrili prezidenti dôležitosť, ktorú pripisujú hodnotám slobody a demokracie.
„Som rád, že poľský prezident prijal moje pozvanie na toto miesto, kde si pripomíname, že slobodu a demokraciu bolo ťažké vybojovať, a zároveň i to, že o tieto hodnoty je potrebné bojovať a chrániť ich aj v súčasnosti, každý deň,“ zdôraznil slovenský prezident. Slovenskú hlavu štátu dnes čaká aj stretnutie s predsedom Európskej komisie Jeanom Claudom Junckerom.
Otvorila aj výstavu
Princezná Beatrix otvorila dnes výstavu Európske hviezdy - Miró & CoBrA v múzeu moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave. Tým symbolicky pripomenula, že Holandsko odovzdáva Slovenskej republike 1. júla šesťmesačné predsedníctvo v Rade Európskej únie.
Minister kultúry SR Marek Maďarič v príhovore ocenil, že princezná Beatrix prišla na Slovensko práve pri odovzdávaní holandského predsedníctva, ktoré bolo podľa neho veľmi úspešné najmä preto, že aj v krízovej situácii v súvislosti s britským referendom si krajina zachovala zdravý rozum. Zakladateľ moderného európskeho múzea v priestoroch vodného diela na Dunaji, Gerard Meulensteen, ktorý na projekt výstavy Európske hviezdy – Miró&CoBrA prispel sumou vyššou, ako je polovica nákladov, vyzdvihol fakt, že s Danubianou prežil neuveriteľný príbeh a za 16 rokov od jej vzniku sa z nej stalo úspešné múzeum európskeho moderného umenia.
Výstava, ktorú pripravila Danubiana v spolupráci s múzeom CoBrA v Amstelveene, zahŕňa približne 60 prác tejto umeleckej skupiny. Maľby, obrazy a tapisérie od Miróa pochádzajú zo súkromnej rodinnej zbierky tohto španielskeho umelca a z múzea Successio Miró v Palme de Mallorca. „Je to dobrý štart pre budúcnosť, lebo keď to dobre dopadne, tak môžeme očakávať veľmi zaujímavé medzinárodné projekty v Bratislave a aj v Danubiane,“ povedal dnes riaditeľ Danubiany Vincent Polakovič.
Výstava Európske hviezdy - Miró & CoBrA ukazuje spojenie štýlu a tvorby španielskeho výtvarníka Joana Miróa (1893–1983) a práce umeleckej skupiny CoBrA (Kodaň – Brusel – Amsterdam), ktorej členmi sú aj holandskí umelci Karel Appel, Constant, Corneille a Lucebert. Miróa a skupinu CoBrA spája experimentovanie s rôznymi umeleckými štýlmi. Joan Miró tvorí s Pablom Picassom a Salvadorom Dalím trojicu výnimočných Španielov, ktorí zasiahli rozhodujúcim spôsobom do rozvoja umenia 20. storočia. Každý z nich bol jedinečnou osobnosťou, vysoko prečnievajúcou nad bežný umelecký priemer. Tak ako Picasso a Dalí ani Joan Miró nepodliehal prevládajúcim prúdom, naopak sám ich vytváral a spoluurčoval. Výstava Európske hviezdy - Miró & CoBrA bude v Danubiana Meulensteen Art Museum prístupná pre verejnosť od 2. júla do 13. novembra tohto roku.
Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia
Polícia v súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade Európskej únie upozorňuje vodičov na dopravné obmedzenia v Bratislave. Tie sa počas piatka (1.7.) dotknú centra hlavného mesta. V čase od 06.00 h do 16.00 h bude zakázaný vjazd na Mostovú ulicu z Vajanského a Rázusovho nábrežia. "Od zajtrajšieho dňa bude neprejazdná aj Medená ulica, vjazd vozidiel bude možný cez Kúpeľnú ulicu," doplnila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Vjazd k hotelu Carlton bude pre hostí umožnený z Jesenského a Gorkého ulice, ktorý bude zároveň riadený a kontrolovaný policajtmi.
V Bratislave je už aj predseda Európskej komisie
Bratislava je akousi križovatkou, je odtiaľto blízko do Viedne aj Budapešti, ale cez nás preteká Dunaj, ktorý je spojítkom pre celú Európu, povedal vo svojom príhovore počas návštevy kolégia Európskej komisie na Slovensku v predvečer začiatku slovenského predsedníctva v Rade EÚ premiér Robert Fico. Chce, aby slovenské predsedníctvo bolo akýmsi „politickým Dunajom“.
Predseda vlády zopakoval, že sa chce sústrediť na pozitívnu agendu, a tiež na to, aby ju SK PRES priblížilo občanom Únie.
Fico sa priznal, že vstup Slovenska do schengenského priestoru bol pre neho silným emočným zážitkom. Keď sa však dnes spýtame 20-ročného človeka, čo si myslí o cestovaní, berie to ako samozrejmosť, dodal premiér. Preto „musíme každému vysvetľovať, že Európska únia je úžasný projekt,“ zdôraznil.
Slovenský premiér zároveň povedal, že sa nesmieme báť pomenovať veci pravým menom. „Nesmieme sa báť povedať, že sú nejaké európske politiky, ktoré nenachádzajú podporu v celej Európe,“ dodal Fico. „Strach je veľmi zlý radca, vedie k fragmentácii EÚ, je najvýznamnejších nástrojom pre extrémistov a nacionalistov,“ doplnil šéf slovenskej exekutívy. Verí však, že v spolupráci s európskymi inštitúciami sa podarí naplniť predstavu slovenského predsedníctva.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že predsedníctvo je pre Slovensko obrovská príležitosť. „Kto by si pred 30 rokmi pomyslel, že sa to môže stať?,“ spýtal sa. O úlohe Slovenska počas nasledujúcich šiestich mesiacov Juncker povedal, že budeme motorom aj moderátorom. „Moderátor sa neskrýva, ale moderuje, aj v témach, ktoré by mohli byť pre túto krajinu ťažké,“ povedal šéf Komisie s tým, že jeho inštitúcia bude slovenskému predsedníctvu kedykoľvek nápomocná. O programe povedal, že je to niečo, s čím sa Komisia vie stotožniť.
Junckera a komisárov prijal dnes aj prezident Andrej Kiska. Na adresu slovenskej hlavy štátu Juncker povedal, že je to Európan nielen rozumom, ale aj srdcom. Kolégium Európskej komisie bude v piatok, v prvý deň predsedníctva, rokovať so slovenskou vládou.
Kiska hovorí o rokoch tvrdej práce
Slovensko preberá európske predsedníctvo po prekonaní dlhej cesty a vníma ho ako výsledok mnohých rokov tvrdej práce. Prezident Andrej Kiska to povedal dnes v prítomnosti členov Európskej komisie (EK), ktorých privítal v bratislavskom Prezidentskom paláci v predvečer začiatku historicky prvého slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
"Pre Slovensko je toto historický moment," vyjadril sa Kiska pred kolégiom komisárov EÚ na čele s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom. "Naši starí rodičia by si niečo také nedokázali ani predstaviť. Ani naši rodičia, ktorí prežili väčšinu svojich životov za železnou oponou," dodal prezident, ktorý opísal Slovensko ako "krásnu krajinu s úžasnými ľuďmi a mnohými dobrými nápadmi".
Kiska by si podľa vlastných slov želal, žeby mohlo Slovensko predsedať Rade EÚ v priaznivejších časoch pre európske spoločenstvo. Vyjadril poľutovanie nad výsledkom minulotýždňového referenda o vystúpení Británie z EÚ, nepovažuje ho však za koniec sveta, hoci európska integrácia ním utrpela ujmu. Upozornil pritom na vzmáhajúce sa nacionalistické nálady v krajinách EÚ a častom ovplyvňovaní politickej debaty emóciami, mýtmi a falošnými správami.
Kiska konštatoval, že podľa prieskumov by "bezpečná väčšina" Slovákov v súčasnosti nehlasovala za vystúpenie z EÚ. Neurobili by tak však preto, že by boli presvedčení, že EÚ je dobrým projektom, ale preto, že vystúpenie by bolo v súčasnosti príliš riskantné a príliš nákladné. "Takže sa domnievam, že je to otázka času, aby sme určili a ochránili našu budúcnosť," povedal prezident.
Podľa Kisku je potrebné opäť vzbudiť nadšenie ľudí pre tzv. európsky projekt, čo je otázkou prístupu, entuziazmu, čestnosti a politického vodcovstva. "Slovensko bude ťažko pracovať, aby udržalo úniu jednotnú počas svojho predsedníctva i po ňom. A úprimne si želám, aby o šesť mesiacov, keď Slovensko bude odovzdávať predsedníctvo Malte, EÚ bude v lepšom stave a veselšom duchu, v akom je teraz," uzavrel Kiska.
Juncker v následnom príhovore ocenil "vrelé prijatie" EK na Slovensku, ktoré podľa neho v rámci únie nebýva samozrejmosťou. "Sme v paláci pravého Európana," povedal Kiskovi, ktorého označil za Európana nielen hlavou, ale aj srdcom. Spomenul udalosti Pražskej jari, ktoré sledoval ako mladý zo Západu v atmosfére studenej vojny. A nakoniec vyjadril potešenie, že sme dosiahli spojenie európskej histórie a geografie.
"Vždy si budem pamätať svoju prvú návštevu Bratislavy," spomínal Juncker na rok 1997, keď ako predseda Európskej rady rokoval s vtedajším slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom ohľadne rozširovania EÚ. "Musím povedať, že som zažil i jednoduchšie stretnutia," poznamenal s tým, že tvrdo bojoval za to, aby sa medzi budúcich členov EÚ zaradilo aj Slovensko. Začiatok polročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ od 1. júla označil takisto za historický okamih, ktorý okrem iného zvýši informovanosť Európanov o tejto krajine.