BRATISLAVA - Príspevky Slovenska na humanitárnu pomoc sú napriek medzinárodným záväzkom dlhodobo nízke. Vo vyhlásení to konštatoval Peter Ivanič z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO). Priama finančná podpora v roku 2015 dosiahla približne 610-tisíc eur, čo predstavuje len asi štvrtinu z celkového objemu slovenskej humanitárnej pomoci. Materiálna pomoc, ktorá je mnohokrát pre prijímateľov menej využiteľná, dosiahla súhrnne približne 2,25 milióna eur.
V rámci prvého Svetového humanitárneho summitu OSN v máji tohto roku sa Slovensko prihlásilo k zdvojnásobeniu objemu finančných prostriedkov poskytovaných na humanitárnu pomoc, či jej zefektívnenie. "Faktom však je, že rezort zahraničia otvorene zahŕňa do spomínaného zdvojnásobenia objemu finančných prostriedkov nielen finančnú, ale aj materiálnu humanitárnu pomoc," uvádza Ivanič.
Prevaha materiálnej zložky pomoci podľa Ivaniča prispieva k ťažkopádnosti mechanizmu jej poskytovania. Materiálnu pomoc je nutné na dané miesto nejakým spôsobom dopraviť, čo môže trvať aj viac než mesiac. "Príkladom je naša reakcia na minuloročné zemetrasenie v Nepále, keď to Slovensku trvalo až päť týždňov. Pritom práve rýchlosť zásahu je mnohokrát kľúčová," tvrdí Ivanič. Bežní občania Slovenska sú podľa neho na humanitárnu pomoc pripravení vynakladať rádovo viac, než vynakladáme ako krajina. Napríklad len po minuloročnom zemetrasení v Nepále sa v rôznych verejných zbierkach medzi ľuďmi vyzbieralo viac než 400-tisíc eur.
Podľa údajov OSN bude v tomto roku potrebovať humanitárnu podporu až 125 miliónov žien, mužov a detí. Ich počet v posledných rokoch rastie, napríklad oproti roku 2014 je to nárast až o 25 percent. Humanitárna podpora sa pritom v skutočnosti dostane len k necelým 90 miliónom z tých, ktorí ju potrebujú. Suma, ktorú by malo medzinárodné spoločenstvo priamo vynaložiť na humanitárnu pomoc v roku 2016 predstavuje 20,1 miliardy dolárov. V počte obyvateľov v núdzi vedú rebríček Jemen, Sýria, Irak, Etiópia a Afganistan. Najviac financií by malo poputovať do Sýrie (3,6 miliardy dolárov), Južného Sudánu (1,16 miliardy dolárov) a Jemenu (781 miliónov dolárov).