BRATISLAVA - Až 21 dní z posledných 31 malo rizikový stupeň 3, kedy sa u meteosenzitívnych ľudí prejavujú príznaky ako bolesť hlavy, podráždenosť či ospalosť. Podľa medicínsko-meteorologickej predpovede bolo len šesť dní, počas ktorých prevládal priaznivý vplyv počasia, teda rizikový stupeň 1. Informuje o tom Združenie pre zdravie a výživu
Slovensko predstavuje svojou polohou v stredoeurópskom regióne oblasť, v ktorej často dochádza k pomerne prudkým zmenám poveternostnej situácie. Na počasie a jeho obmeny reaguje veľká časť populácie. Niektoré údaje hovoria o tom, že takmer 70 percent obyvateľstva je citlivých aj na nepatrné výkyvy počasia, sú teda meteosenzitívni.
"Poveternostné deje vplývajú na fyzickú a psychickú pohodu zdravého jedinca a zároveň negatívne ovplyvňujú priebeh ochorení pohybového, nervového, srdcovocievneho, dýchacieho i zažívacieho systému organizmu. Meteosenzitivita môže prebúdzať skryté ochorenia, zhoršuje chronické zranenia a zvyšuje možnosť komplikácií," uviedol lekár Pavel Malovič.
Človeka citlivého na zmeny počasia začnú trápiť bolesti hlavy neraz skôr, ako sa na jasnej oblohe zjavia mraky. Súčasne začne byť ospalý, ale pritom má problémy so zaspávaním. Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov sprevádzané veľkými výkyvmi tlaku, vetrom, dažďom a búrkami. "U mnohých jedincov vyvolávajú zvýšenú citlivosť na bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné problémy. Niektorí ľudia sú zas viac podráždení, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie," vysvetlil Malovič. Nadmernú citlivosť je podľa jeho slov možné zmierniť správnou úpravou jedálneho lístka.
Pri náhlej zmene počasia sa preto treba vyhýbať pitiu kávy a silného čaju. Prechodne je vhodné vylúčiť z potravy paradajky, syry s vyšším obsahom tuku a orechy. Vhodné je tiež užívanie iontových (minerálnych) nápojov vo zvýšenej miere zároveň s tabletkou magnézia. Pri objavení sa tlakovej výše alebo veternom počasí treba pridať k obvyklej dennej dávke vitamín C, do kávy alebo čaju o čosi viac cukru a mlieka. Prechodne je vhodné vylúčiť z potravy hovädzie aj bravčové mäso a nahradiť ich zeleninou a rybami. Ako nápoj sa odporúčajú šťavy z čerstvého ovocia a šípkový čaj. Neuškodí ani kúsok horkej čokolády so 70 percentami kakaa.
Ak je tlaková níž, vhodné sú potraviny s vyšším obsahom magnézia, ako ryby, strukoviny, banány či figy. Treba sa tiež vyhnúť soleniu a pred spánkom piť čaj z medovky. Optimálny prísun vitamínov a minerálov ovplyvňuje nielen fyziologické procesy v ľudskom organizme, ale aj psychickú pohodu a vyrovnanosť. "Nervozitu a podráždenosť vyvoláva nedostatok vitamínov B1 a B3, k únave a pocitu vyčerpania prispieva nedostatočný príjem magnézia, vitamínu C a lecitínu," dodáva združenie.