Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Slovensko zlyhávalo v ochrane ľudských práv: Pocítili to najmä tieto dve skupiny!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Slovensko zlyhávalo vlani v ochrane ľudských práv, a to diskrimináciou rómskeho obyvateľstva aj prístupom k utečencom. Konštatuje to Amnesty International Slovensko (AIS). Zo správy o ochrane ľudských práv za rok 2015 vyplýva aj to, že viac ako 122 štátov vlani mučilo alebo zle zaobchádzalo s ľuďmi, 29 alebo viac nútene vrátilo ľudí na úteku do krajín, kde im môže hroziť nebezpečenstvo a v najmenej 19-tich krajinách boli spáchané vojnové zločiny.

"Naša krajina zlyháva nielen v neadekvátnom prístupe k ľuďom na úteku, ale aj vo vyšetrovaniach neprimeraného použitia policajnej sily. Najvypuklejšie sa to prejavuje pri vyšetrovaní policajných zásahov v rómskych osadách po tzv. pátracích akciách," uviedla Lucia Bernátová z AIS. Pripomenula akcie v osade v obci Vrbnica a tiež dávnejšie v Moldave nad Bodvou. "V osade v obci Vrbnica zanechal zásah za sebou 19 zranených ľudí, polícia poškodila domovy rómskych obyvateľov a traumatizované zostali aj deti, ktoré sa stali svedkami tohto zásahu," opísala Bernátová.

Vo Vrbnici podľa nej polícia neobjasnila dôvod zásahu a problémom je podľa nej aj neprimerané použitie policajnej sily. V súvislosti s Moldavou nad Bodvou kritizuje pozastavenie vyšetrovania v niektorých bodoch. "Takmer po dva a pol roku po zásahu vyšetrovateľ pozastavil vyšetrovanie v štyroch bodoch zo šiestich. Jedným z nich bolo aj ublíženie na zdraví," poznamenala Bernátová. V súvislosti so zásahmi sa podľa nej vynára aj otázka nezávislosti policajnej inšpekcie. AIS naďalej kritizuje segregáciu rómskych detí a ich nadmerné zaraďovanie do špeciálnych škôl. Poukázala, že v tejto veci voči Slovensku koná aj Európska komisia.

AIS upozorňuje aj na porušovanie práv v súvislosti s utečencami. Bernátová poukázala na prepájanie situácie utečencov s bezpečnostnou hrozbou po vlaňajších novembrových teroristických útokoch v Paríži. Na Slovensku po útokoch prišiel protiteroristický balíček, ktorý sa AIS nepozdáva. "Opatrenia výrazne zasahujú do ľudských práv a slobôd občanov," konštatovala Bernátová. AIS znepokojuje najmä predĺžená doba zadržania osôb podozrivých či obvinených z trestných činov terorizmu, ale aj rozšírené právomoci polície.

Bernátová spomenula aj silvestrovské udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom. AIS kritizuje vládu za to, že situáciu neupokojovala, ale práve naopak. "Boli sme svedkami vyjadrení, ktoré môžu viesť k podnecovaniu nenávisti či diskriminácie voči moslimskej náboženskej menšine," povedala Bernátová. Komunita by podľa nej nemala byť obviňovaná zo zločinov jednotlivcov.

"Rok 2015 bol rokom udalostí, ktoré otriasli svetom a priniesli miliónom ľudí utrpenie," konštatovala vedúca kancelárie AIS Kamila Gunišová. AIS varuje, že medzinárodnej ochrane ľudských práv hrozí postupný rozpad. Dôvodom sú podľa AIS krátkodobé národné záujmy štátov a kruté bezpečnostné útoky, ktoré viedli k celoplošnému zásahu na základné práva a slobody.

K oslabovaniu ochrany prichádza podľa AIS cez vedomé útoky vlád, nepodporovaním či odmietaním inštitúcií, ktoré majú chrániť ľudské práva. "Rok 2015 nebol dobrým rokom pre práva a slobody ľudí. Vlády k právam pristupujú opovržlivo a porušujú svoje medzinárodné záväzky," uzavrela Gunišová.

Viac o téme: Amnesty International Slovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu