BRATISLAVA – Bratislavská vodárenská spoločnosť chce byť lídrom vo vede a výskume v oblasti vodárenstva i vodného hospodárstva. Odštartovala projekty zamerané na ochranu, úsporu i monitorovanie kvality pitnej vody. Garantom aktivít v tejto oblasti bude generálny riaditeľ BVS. Spoločnosť už za týmto účelom vytvorila nový projektový tím.
Pod mottom „Voda je veda“ bude Bratislavská vodárenská spoločnosť v najbližšej dobe realizovať viacero projektov. Cieľom je priniesť úžitok klientom BVS prostredníctvom zavedenia inovácií a nových technológií, podpory výskumu a výchovy nových odborníkov v oblasti vodárenstva.
Vybrané vedecké projekty BVS:
- varovný monitorovací systém vodárenských zdrojov, ktorý umožňuje on-line analýzu vzoriek vody
(ide o unikátnu technológiu v rámci strednej Európy, dokáže okamžite odhaliť prítomnosť nežiaducich látok vo vode, doposiaľ je nainštalovaných 6 analyzátorov na najväčších zdrojoch v Bratislave a postupne budú pribúdať ďalšie)
- nové spôsoby dezinfekcie vody minimalizujúce použitie chlóru
- nové technológie separovania surovín z odpadovej vody a kalov zvyšujúce hygienickú bezpečnosť
„Vytvorili sme nový projektový tím a máme veľký záujem prispieť k tomu, aby malo vodárenstvo patričné miesto i význam medzi vednými odbormi na Slovensku,“ vysvetľuje generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva BVS Zsolt Lukáč. „Zo zavedenia nových technológií, zvyšujúcich celkovú spoľahlivosť systému distribúcie pitnej vody, bude profitovať každý zákazník BVS. Nové postupy a technológie spracovania kalov a separácie surovín zvýšia hygienickú bezpečnosť. Pre našu spoločnosť taktiež vytvoria nový možný zdroj príjmov,“ zdôraznil Lukáč.
BVS nápomocná pri výchove expertov
„Bratislava je vedecké mesto, a preto prichádzame s návrhom partnerstva pre univerzity,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ BVS. „V súčasnosti pripravujeme na podpis memorandum o spolupráci s výskumnými inštitúciami pôsobiacimi v Bratislave.“
BVS sa chce spájať s tými najlepšími – Slovenskou akadémiou vied, výskumnými organizáciami Ministerstva životného prostredia SR, Slovenskou technickou univerzitou (najmä so Stavebnou fakultou a Fakultou chemickej a potravinárskej technológie), Univerzitou Komenského, ako aj so zahraničnými vedeckými inštitúciami.
„Chceme sa taktiež aktívne podieľať na výchove a vzdelávaní budúcich odborníkov, ktorí môžu pokračovať v rozvíjaní svojich vedeckých aktivít priamo v našej spoločnosti,“ vysvetľuje Zsolt Lukáč.
Pripravované vedecko-výskumné aktivity budú spolufinancované z fondov EÚ.
Ochrana a úspora vody ako priorita
Prioritou nového vedenia BVS je minimalizácia rizík, ktoré by mohli mať vplyv na kvalitu pitnej vody.
Hlavné ohrozenia nezávadnosti vody:
- skládky odpadu (napríklad skládka chemického odpadu vo Vrakuni)
- trasovanie ropovodu Bratislava – Schwechat
- investičné a stavebné zámery v blízkosti vodných zdrojov
- zvyšujúce sa množstvo nežiaducich látok vypúšťaných do prostredia
„Kvalitu vôd budeme neustále monitorovať, a to v spolupráci s organizáciami, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia,“ popisuje Zsolt Lukáč.
Ďalší z aktuálnych projektov BVS si kladie za cieľ úsporu pitnej vody používanej pri zásahoch hasičov. Riešením bude použitie úžitkovej vody z povrchových rezervoárov vybudovaných pre potreby Hasičského a záchranného zboru.
„Dosiahneme tak úsporu pitnej vody a zároveň znížime administratívnu náročnosť pri vyúčtovaní vody použitej pri zásahoch hasičov,“ ozrejmil Zsolt Lukáč. „Aktívnym zapojením sa do vedeckých projektov má BVS potenciál byť jednotkou na trhu
v oblasti aplikovaného výskumu vo vodárenstve,“ dodal.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Hlavnou činnosťou BVS je výroba a distribúcia pitnej vody a odvádzanie a čistenie odpadových vôd. Spoločnosť poskytuje svoje služby pre viac než 700 tisíc ľudí z Bratislavy, ako aj zo siedmych okresov na Záhorí a v okolí hlavného mesta. Vodou zásobuje 97% obyvateľov žijúcich v tomto spádovom území. Prevádzkuje desiatky vodárenských zdrojov a objektov, vyše tritisíc kilometrov verejných vodovodných i tisícpäťsto kilometrov verejných kanalizačných sietí.