BRATISLAVA - Čaká nás revolučná zmena. V najbližších pár rokoch zmizni až 5 miliónov pracovných miest. Ich miesto zaujmú nové miesta v odvetviach, ktoré si dnes ani len nevieme predstaviť. O tom svedčí aj fakt, že väčšina našich prváčikov bude pracovať v zamestnaniach, ktoré ešte ani len nevznikli!
Veľké vyspelé a rozvíjajúce sa ekonomiky môžu očakávať stratu vyše 5 miliónov pracovných miest v nasledujúcich piatich rokoch. Vyplýva to zo správy Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorú pred pár dňami zverejnila agentúra RTTNews.
Štvrtá priemyselná revolúcia
Podľa tejto správy štvrtá priemyselná revolúcia v kombinácii s ostatnými socioekonomickými a demografickými zmenami v nasledujúcich piatich rokoch zmení trh práce WEF predpovedá, že zmeny v požiadavkách na kvalifikáciu a rušenie pracovných miest ovplyvnia všetky priemyselné odvetvia a zemepisné regióny. Ale zároveň straty niektorých pracovných miest môže nahradiť nárast nových miest v kľúčových odvetviach.
Správa WEF predpovedá, že v dôsledku nadbytočnosti, automatizácie a úsporných opatrení môžu firmy zrušiť až 7,1 milióna pracovných miest. Najviac sa toto prepúšťanie dotkne tzv. bielych golierov, teda kancelárskych pozícií. Ale túto stratu čiastočne zmierni vytvorenie približne 2,1 milióna nových pracovných pozícií v rozvíjajúcich sa odvetviach.
Rýchla transformácia trhu
Klaus Schwab, zakladateľ a výkonný predseda WEF, preto upozornil, že ak vlády nezačnú už dnes urýchlene a cielene podnikať potrebné kroky, aby zvládli transformáciu trhu práce a nové požiadavky na kvalifikáciu, budú sa musieť popasovať s rastúcou nezamestnanosťou a prehlbovaním rozdielov v spoločnosti, zatiaľ čo firmy budú čeliť poklesu "spotrebiteľskej základne".
O radikálnej zmene budúcnosti je presvedčený aj renomovaný politológ Ian Bremmer. Upozornil na fakt, že "65 % detí, ktoré v súčasnosti začínajú chodiť do školy, budú pracovať v odvetviach, ktoré ešte ani len neexistujú! Lepšie spravíme, ak budeme rozmýšľať smerom k novému svetu radšej ako lamentovať nad tým starým." Zrejme všetci spravíme dobre, ak sa budeme riadiť jeho radou.
Všetko bude inak
O veľkých zmenách hovorí aj článok v prestížnom časopise Foreign Affairs. Za zmenami sú technológie, ktoré prevrátia naše bežné životy hore nohami. V texte autor pripomína, že netreba sa týchto zmien báť. Práve naopak, šancu môže využiť každý, kto investuje najmä do vzdelania.