BRATISLAVA - Bývalý kľúčový spolupracovník kedysi najobávanejšieho teroristu na svete Wahid El Hage trávil čas na Slovensku. Odhalili to nové dokumenty Wikileaks. Terorista, ktorý stál za bombovými útokmi, pri ktorých zahynulo dokopy vyše 200 ľudí, podnikol niekoľko ciest na Slovensko. Čo tu robil?
Internetová stránka Wikileaks, ktorá zverejňuje citlivé vládne dokmunety, odhalila iba prednedávnom zaujímavé informácie. Týkajú sa teroristu a blízkeho spolupracovníka Usámu bin Ládina Wahida El Hageho. Podľa nich mal v 90-tych rokoch zariaďovať na Slovensku pre bin Ládina obchody. V rámci nich navštevoval Slovensko. El Hage je známy bombovými útokmi na americké ambasády, pri ktorých zahynuli dve stovky ľudí. V Spojených štátoch ho odsúdili na doživotie.
Obchody s traktormi
Správa Wikileaks potvrdzuje aj informáciu českých Hospodárskych novín z roku 2001. Tá hovorila o pobyte El Hageho na Slovensku. Mal tu v roku 1992 uzatvárať kontrakty na 10 traktorov so slovenskou spoločnosťou ZTS Trading. "Rokoval som so Zetor Company z Martina," vyhlásil El Hage. A jeho slová potvrdil aj vtedajší šéf obchodnej divízie ZTS Turčianske strojárne Martin."V roku 1992 od nás Wadih El Hage kúpil 10 traktorov do Sudánu," povedal Vladislav Segiň.
Taká firma však v Martine neexistovala. ZTS, vyrábajúca ťažké traktory, mala ale do roku 1994 právo užívať ochrannú známku Zetor. Podľa výpovede El Hageho išla potom objednávka prostredníctvom jeho obchodnej spoločnosti Cylim Import Export do firmy Laden International, ktorej vlastníkom bol kedysi svetový terorista číslo jeden Usáma bin Ládin
"Ďalšie kontrakty so slovenskou ZTS prebehli ešte v rokoch 1995 a 1996 a týkali sa náhradných dielov traktorov. Ich hodnota bola 25 tisíc dolárov," uviedol El Hage. Peniaze na Slovensko šli prostredníctvom viedenskej banky GiroCredit. "V týchto rokoch sme naozaj dodali zmienené súčiastky. Pre ne si však už priamo prišli sudánski farmári, El Hage pri týchto objednávkach už nefiguroval," povedal pred 14 rokmi Segiň.
Prepis rozhovoru z Wikileaks
Potom, čo odišiel El Hage zo Sudánu do Kene, hovoril s Usámom bin Ládinom po telefóne. Mali spolu riešiť biznis ohľadom cesty v 90-tych rokoch na Slovensko a zháňania potrebných amteriálov. Toto je prepis z rozhovoru medzi El Hageom a americkými vyšetrovateľmi:
Vyšetrovatelia (V): Kto volal komu?
El Hage (EH): Bin Ládin mne.
V: Išli ste na Slovensko?
EH: Áno.
V: S kým ste išli?
EH: Sám.
V: Sám?
EH: Áno.
V: Čo ste robili na Slovensku?
EH: Išiel som do traktorovej firmy. Volá sa Zetor.
V: Kde na Slovensku sa nachádza?
EH: V meste Martin.
V: Spravili ste obchod s touto firmou?
EH: Áno, urobil.
.......
V: Riešili ste aj iný biznis okrem obchodov s časťami traktorov?
EH: Nie.
.......
V: Keď ste cestovali na Slovensko na pokyn Usámu bin Ládina, zháňali ste aj nejaké chemikálie?
EH: Nie.
.......
V: Nespomínate si, že by ste riešili niečo s firmou Chemko?
EH: Nie.
V: Navštívil ste spoločnosť Chemko?
EH: Navštívil som veľa firiem na Slovensku.
V: Volala sa jedna z nich Chemko?
EH: Nespomínam si. Mohla to byť jedna z nich, ale nespomínam si.
V: Navštívili ste iné chemické firmy na Slovensku?
EH: Áno.
V: V poriadku. O aké firmy išlo?
EH: Išlo o firmu, ktorá vyrábala Bitúmen. Tak sa vedecky nazýva asfalt, ktorý sa používa na cesty.
V: Pre koho ste chceli bitúmen, asfalt?
EH: Pre firmu v Sudáne.
V: Koho firmu v Sudáne?
EH: Usámu bin Ládina.
V: Takže Usáma bin Ládin chcel bitúmen, preto ste cestovali na Slovensko pre ňu?
EH: Presne tak.
V: Viete presne, v ktorom to bolo roku?
EH: Myslím, že v roku 1993.
V: Kde ste žil, keď ste prišiel na Slovensko zháňať túto látku?
EH: V Sudáne.
V: Koľkokrát ste navšítili túto (Chemko - pozn. red.) chemickú firmu?
EH: Nemôžem si spomenúť. Možno raz či dva razy. Navštívil som viacero firiem, aby som si obzrel ceny a kvalitu výrobkov.
V: Koľko presne chemických firiem ste navštívil na Slovensku?
EH: Päť alebo šesť.
V: Navštívil ste iné chemické firmy okrem Slovenska?
EH: Áno, v Rusku.
V: Kúpili ste nejakú chemickú látku, keď ste boli na Slovensku?
EH: Nie.
V: Pýtali ste sa na ceny týchto látok?
EH: Áno.
.......
V: Koľko návštev ste spravili celkovo na Slovensko?
EH: Myslím, že štyri. Štyri.
Kto je Wadih El Hage
"Preslávili" ho bombové útoky na dve americké ambasády v Keni a Tanzánii, pri ktorých zahynulo vyše 200 ľudí. Wadih el Hage sa narodil v roku 1960 v Libanone do kresťanskej rodine. Vyrastal v Kuvajte, kde konvertoval na islam. V Spojených štátoch štodoval na vysokej škole, ale štúdium prerušil, aby išiel bojovať do Afganistanu proti Sovietskemu zväzu. Má prezývku Manažér. Potom sa vrátil na univerzitu, v roku 1986 ju aj dokončil. O tri roky neskôr sa z neho stal občan Spojených štátov. V nasledujúcich rokoch podnikol niekoľko ciest aj s rodinou do Pakistanu.
V Sudáne, kam sa presťahoval, sa stal sekretárom Usama bin Ládina. Podľa amerických žalobcov sa El Hage stal vtedy blízkym spolupracovníkom Bin Ládina. El Hageho žena ho dokonca od spolupráce s teroristami odhovárala, no nepočúval ju. Pre Al Kájdu pracoval aj v Keni. Viaceré indície naznačujú, že El Hage bol organizátor teroristickej bunky vo východnej Afrike.
V roku 1998 ho zatkli. Keď vypovedal pred súdom, poprel, že by poznal Usamu bin Ládina ani nikoho zo skupiny, ktorá podnikla bombový atentát na americkú ambasádu. Bol uväznený za krivú prísahu a v roku 2001 ho odsúdili na doživotie. Trest si odpykáva aj v súčasnosti vo väznice ADX Florence v USA.