BRATISLAVA - Kedysi, keď chceli mať ľudia svoje peniaze vždy pod dohľadom, strčili ich do ponožky a šupli pod posteľ. Tí majetnejší zase radšej svoje úspory investovali do drahých kovov a diamantov, ako stálej hodnoty a zároveň istej prestíže. Zlodeji sa už však stihli prispôsobiť aj dnešným, technicky vyspelejším, podmienkam a Slovenský gemologický inštitút (SGI) upozorňuje na nový druh podvodu, ktorý sa môže bezprostredne dotýkať aj záujemcov o kúpu diamantov na Slovensku.
Slovákom chodia faktúry z katalógovej firmy: Majú zaplatiť 99 eur za niečo, čo si nikdy neobjednali
Americký gemologický inštitút (GIA) v kalifornskom Carlsbade zrušil koncom októbra platnosť 1042 certifikátov pre diamanty, na ktorých boli zmenené údaje pred ich vydaním a to neoprávneným preniknutím do informačnej databázy. Historicky to je prvý podvod tohto druhu, odhalený jedným z popredných svetových gemologických laboratórií, ktorý doposiaľ nemá v diamantovom obchode obdobu.
Slovenský gemologický inštitút s odhalením nového druhu podvodu s drahými kameňmi odporúča záujemcom o nadobudnutie diamantov zvýšenú obozretnosť. Pri drahom kameni s pravým originálnym - ale pred vydaním pozmeneným certifikátom - nebudú parametre diamantu a teda ani jeho hodnota korešpondovať s jeho cenou. Nový majiteľ tak môže utrpieť značnú finančnú škodu.
Diamanty, osvedčené ako dlhodobá investícia zachovávajúca si hodnotu, je vhodné nakupovať len od odborníkov, ktorí sú prostredníctvom špičkového vybavenia, odborných znalostí a skúseností schopní analyzovať kritériá diamantov a overiť tak ich správnosť voči údajom uvedeným v certifikáte. Okrem takéhoto postupu totiž žiadna iná ochrana pred novým spôsobom podvodu, ktorý odhalil Americký gemologický inštitút, nie je účinná.
Slovenský gemologický inštitút vznikol v roku 2002. Združuje špičkových gemológov ako jediná slovenská znalecká organizácia pre drahé kovy, kamene a šperky. Využíva na to laboratórium s medzinárodnou certifikáciou, najmodernejšími zariadeniami a technológiami ako D-screen a Sarin.