BRATISLAVA - Na Slovensku v týchto dňoch rezonuje téma o americkom konvoji, ktorý sa bude v polovici septembra presúvať po našich cestách do Maďarska. V tom istom období sa ale budú musieť obyvatelia pripraviť na doslova vojenské manévre.
Štyritisíc vojakov, stovky kusov techniky, presuny po cestách, to všetko nás čaká na jeseň, kedy armáda spustí svoje najväčšie a najkomplexnejšie cvičenie v novodobej histórii – Slovak Shield. Počas troch týždňov si vojaci z piatich krajín precvičia svoje reakcie na vojenské aj nevojenské hrozby a kolektívnu obranu v prípade vojenského napadnutia.
Slovenskí vojaci tak spolu s českými, maďarskými, poľskými a americkými nadviažu na minuloročné cvičenie Ground Pepper. Reagovať teda budú na vzniknuté vojenské ohrozenia s podporou členských krajín NATO. Popri tom však budú musieť reagovať aj na nevojenské hrozby, čiže rôzne mimoriadne udalosti.
V poradí už 4. fáza cvičenia Slovak Shield je spojená aj s presunom techniky a vojakov americkej armády, ktorí budú pokračovať na cvičení v Maďarsku. V tom období nebude nič výnimočné, ak stretnete na ceste vozidlá Iveco, Aligátory, Tatrapany, či obrovský protilietadlový a protiraketový systém S-300, ktorý vojaci vyťahujú len naozaj výnimočne.
Pýtali sme sa na ministerstve obrany, či táto vojenská mašinéria na Slovensku znamená zhoršenie bezpečnostnej situácie. Údajne sa vraj nie je čoho báť, cvičenie Slovak Shield je dlhodobo plánované. „Robíme všetko preto, aby vojaci cvičili čo najviac, pretože iba tak budú dostatočne pripravení na krízové a mimoriadne situácie,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč.
Rovnako za bežnú výcvikovú činnosť považujú vojaci presuny a prepravu ťažkej techniky. „Ide o bežný výcvik, avšak urobím maximum pre to, aby sme čo najmenej obmedzili dopravu,“ uviedol pre Topky náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim.