BRATISLAVA - Človek by si myslel, že nafúka len z alkoholu, prípadne nejakých ťažkých liekov. No rýchlo vás vyvedieme z omylu. Test, ktorý vykonala Asociácia spotrebiteľov Slovenska v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a Políciou SR, dokázal, že aj obyčajná napolitánka vás môže dostať do poriadnych problémov.
V rámci testu sa asociácia pozrela na jedenásť druhov potravín, nápojov, hygienických produktov, liečiv i výživových doplnkov s cieľom zistiť, či sa po ich požití objaví v dychu alkohol. Produkty, ktoré bežne konzumujú aj motoristi, testovalo osem osôb - štyria muži a štyri ženy, vo veku od 19 do 44 rokov, rôznych telesných konštrukcií.
Po čom určite nenafúkate
Testované osoby postupne konzumovali nealkoholické nápoje, v ktorých by teoreticky vplyvom kvasenia mohlo dôjsť k výskytu alkoholu.
Vinea a jablkový džús
Po požití 2 dcl 100% jablkového džúsu či sýteného nealkoholického hroznového nápoja Vinea a následnej dychovej skúške bol výsledok v oboch prípadoch negatívny. Všetkých osem osôb nafúkalo 0,0 mg/l.
Kefír a radler
Negatívny sa ukázal aj výsledok po požití kyslomliečneho produktu - kefíru, ktorého pred dychovou skúškou vypili figuranti 3 dcl. Tí nenafúkali ani z pollitrového nápoja v plechovke, ktorý sa vyrába na báze piva Zlatý Bažant Radler s deklarovaným nulovým obsahom alkoholu.
Slivkový kompót
Testovaný bol aj slivkový kompót, u ktorého môže teoreticky tiež kvasením dôjsť k vzniku alkoholu v obsahu. Pre dosiahnutie simulácie bežnej praxe bol kompót pred požitím otvorený 48 hodín pred testovaním. Po konzumácii štandardnej porcie žiadna z testovaných osôb nenafúkala.
PO ČOM NAFÚKAŤ MÔŽETE
Vodič za volantom by mal zvážiť konzumáciu týchto potravín:
Tyčinka s kokosovou príchuťou Margot
U dvoch testovaných mužov bol test alkoholu v dychu po jej zjedení pozitívny. V jednom prípade s hodnotou 0,18 mg/l (0,37 promile) a v druhom až 0,25 mg/l (0,52 promile). Hodnoty u zvyšných šiestich osôb boli nižšie, prítomnosť alkoholu v dychu bola ale zistená u všetkých. Celkový priemer meraní bol 0,11 mg/l. (0,23 promile).
Nanuk Magnum Silver - Marc de Champagne
Výsledky z pohľadu skúšky alkoholu v dychu v tomto prípade boli ešte výraznejšie. Jeden muž nafúkal 0,29 mg/l (0,60 promile). Po požití nanuku až u polovice ľudí boli zaznamenané vysoké hodnoty pri dychovej skúške, celkový priemer všetkých zúčastnených bol 0,14 mg/l (0,29 promile).
Mliečny rez Mila
Pozitívny výsledok alkoholu v dychu bo zaznamenaný aj pri obľúbenom slovenskom keksíku Mila. U jedného z testovaných bola nameraná vôbec najvyššia hodnota - 0,53 mg/l, čo predstavuje až 1,10 promile. Celkový priemer všetkých zúčastnených bol rovnaký ako pri nanuku - 0,14 mg/l (0,29 promile).
REPARÁT
Podľa zákona môže šofér pri zistení alkoholu v dychu požiadať políciu o opakovanie skúšky po 15. minútach. Po uplynutí tohto času bola v kontrolnom teste Asociácie spotrebiteľov Slovenska zistená dychovou skúškou na certifikovanom prístroji u všetkých osôb negatívna hodnota, teda 0,0 mg/l.
TESTOVANIE LIEČIV
Asociácia spotrebiteľov Slovenska testovala aj liečivá a výživové doplnky. Figuranti použili ústnu vodu Listerine, švédske kvapky a kvapky na kašeľ - pri všetkých deklaruje výrobca obsah alkoholu. Po 15. minútach sa vykonala dychová skúška, výsledky pri všetkých výrobkoch boli negatívne.
Predseda asociácie Miloš Lauko rozdelil testované výrobky na bezpečné a nebezpečné. "Výsledky, z hľadiska zistenia prítomnosti alkoholu pri dychovej skúške, hovoria, že Vinea, kefír, jablkový džús, Zlatý Bažant Radler 0.0%, slivkový kompót, švédske kvapky, kvapky na kašeľ a ústna voda Listerine sú bezpečné. Tyčinka Margot, rezy Mila, nanuk Magnum Silver - Marc de Champagne sú nebezpečné,“ uviedol.