BRATISLAVA – Petíciu s viac ako 6500 podpismi doručili dnes do podateľne Kancelárie prezidenta SR predstavitelia občianskej iniciatívy Chcem čisté Slovensko. Prezidenta Andreja Kisku žiadajú, aby vrátil do Národnej rady SR nový zákon o odpadoch.
Člen petičného výboru Vladimír Šinák vysvetlil, že ich cieľom je dosiahnuť, aby bol zákon z dielne ministerstva životného prostredia úplne prepracovaný. Podľa neho má rad nedostatkov. Za najväčší označil, že je extrémne drahý.
"Tento zákon nevyhovuje zrejme nikomu na Slovensku. Nevyhovuje obciam, ZMOS k nemu dalo negatívne stanovisko. Nevyhovuje zberným spoločnostiam, ktoré môžu stratiť zmluvy s obcami, nevyhovuje recyklátorom, ktorí sa nevedia dostať k surovine, nevyhovuje priemyslu, pre ktorý to bude drahé," uviedol Šinák.
Predstavitelia iniciatívy tvrdia, že zákon prinesie v konečnom dôsledku zvýšenie poplatkov pre obyvateľstvo, rozšírenie čiernych skládok a o prácu pripraví približne 2500 ľudí v sektoroch spracovania odpadov a recyklácie. Jediným, kto z pohľadu aktivistov na ňom získa, bude spoločnosť Envipak, na mieru ktorej je podľa nich ušitý.
"Nežijeme na Slovensku v takom luxuse, aby sme mohli rušiť pracovné miesta. Tento zákon ich ruší," doplnil Radoslav Záhumenský z petičného výboru.
Iniciatíva ohlásila, že jej akcia bude spojená s protestom. Pred Prezidentským palácom proti zákonu vystúpilo s transparentmi v ruke 14 mladých ľudí. Petícia mala byť podľa pozvánky odovzdaná "za zvukov sirén smetiarskych vozov". Tie pred Prezidentský palác nakoniec nedorazili.
Hovorca iniciatívy Peter Klobušický vysvetlil, že na podporu petície smetiari po celom Slovensku o 13. hodine spustili sirény na svojich vozoch. "Zberné spoločnosti podporujú túto aktivitu, ale nie sú pochopiteľne tu, lebo je to občianska iniciatíva," vysvetlil Šinák.
Podpisy pod petíciu chcú zbierať organizátori aj naďalej až do momentu, kým sa zákon nevráti do parlamentu. Ak by ho prezident SR podpísal a vstúpil by do platnosti, mienia sa podľa slov Šináka obrátiť na Európsku komisiu a využiť zákonné možnosti.
Na dnešnú akciu a petíciu prezidentský úrad priamo nereagoval. "Prezident zajtra oznámi svoje rozhodnutie v súvislosti s novým zákonom odpadoch," oznámil šéf komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.
"Už z mien organizátorov jasne vyplýva, že nejde o úprimnú aktivitu občanov, ale predstaviteľov niektorých spoločností v odpadovom hospodárstve, ktorým zrejme vyhovuje súčasný netransparentný a nefunkčný systém," reagoval na akciu hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Argumenty predstaviteľov iniciatívy označil za zavádzajúce, ministerstvo ich podľa jeho slov už niekoľkokrát vyvrátilo. "Je napríklad nezmyselné a v priamom rozpore s logikou tvrdiť, že nový zákon zvýši poplatky pre občanov, keď v skutočnosti po jeho zavedení klesnú náklady pre obce až o tretinu," uviedol Stano.
Na nepodpísanie zákona vyzvali prezidenta aj opozičné strany Most-Híd, KDH a SaS. Nespokojnosť s prijatou normou vyjadrila i Rada Združenia miest obcí a Slovenska, ktorej členovia odporučili požiadať hlavu štátu o jej nepodpísanie. Opozičné strany a ZMOS sa obávajú najmä dosahov, ktoré prinesie zákon pre obce a občanov.
Ministerstvo životného prostredia, naopak, zdôraznilo, že zaznamenalo viacero významných aktivít na podporu nového zákona z radov samosprávy a priemyslu. "Sme pripravení podať prezidentovi SR o tejto odbornej téme informáciu, ako aj odpovedať na prípadné otázky," doplnil Stano.