BRATISLAVA - Prípadov čierneho kašľu na Slovensku pribúda. Epidemiológovia od roku 2008 zaznamenávajú zvýšený počet ochorení, ktorý pokračuje doteraz. Chorých pribúda aj v Česku. "V SR bolo v roku 2014 hlásených 1123 ochorení, od začiatku roka 2015 je hlásených do Epidemiologického informačného systému infekčných ochorení 15 ochorení na čierny kašeľ," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.
Očkovanie proti čiernemu kašľu je na Slovensku povinné od roku 1958. V súčasnosti sa očkujú deti od tretieho až štvrtého mesiaca v kombinácii s očkovacími látkami proti iným ochoreniam. "Základné očkovanie pozostáva z troch dávok do konca 1. roka života. Preočkováva sa v 6. roku života. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu vo výskyte čierneho kašľa u adolescentov sa od 1. 7. 2010 preočkovávajú aj deti v 13. roku života. Imunita u dospelých vekom klesá," priblížila Skalická. Zaočkovanosť populácie je 96,8 percenta.
Čierny kašeľ (latinsky pertussis), nazývaný ľudovo aj divý kašeľ, sa prejavuje záchvatmi kašľa, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Záchvaty sú najprv suché a dráždivé, ale potom nasleduje minimálne mesačné obdobie typické dráždivým, kŕčovitým kašľom a vykašliavaním hlienov, najmä v noci. V poslednom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú. Záchvaty môže sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy.
Aj v Česku sa zaznamenal celorepublikový nárast tohto vysoko infekčného ochorenia. V celej ČR bolo v roku 2014 hlásených 2518 prípadov čierneho kašľa, čo je v porovnaní s rokom 2013 nárast o 104 percent, informovali tento týždeň české médiá. V prevencii ochorenia na čierny kašeľ sa odporúča spomínané očkovanie. Vhodné je aj vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami, vyhýbanie sa preľudneným nevetraným priestorom, časté umývanie rúk, časté vetranie. Chorí by mali používať jednorazové vreckovky, kašľať do vreckovky, ktorú po použití zahodia.