BRATISLAVA – O spore medzi Alianciou za rodinu a televíziami Markíza, JoJ a RTVS, ktoré odmietli odvysielať spoty k referendu, má rozhodnúť súd. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík.
„Chcem vyjadriť veľké sklamanie z toho, že mnohé médiá sú zastrašované pred tým, aby otvárali celospoločenskú diskusiu, ktorú mal iniciovať náš spot. Domnievame sa, že takéto zastrašovanie médií sa musí skončiť,“ uviedol Chromík.
Hovorca Aliancie nespresnil, na aký súd sa chcú s antidiskriminačnou žalobou obrátiť. Dodal len, že rozlišujú medzi televíziou Markíza a RTVS, ktoré spoty odmietli bez ich zhliadnutia, a televíziou JoJ, ktorá bola podľa Chromíka zastrašená. „Myslíme si, že ide o vylučovanie jednej skupiny názorov ľudí v rozpore s tým, akým spôsobom sa poskytuje priestor, používa sa dvojitý meter,“ poznamenal. „Cieľom tohto podania je hlavne to, aby sa skončilo zastrašovanie.“
Ďalší hovorca Aliancie Peter Kremský pripomenul, že s odmietnutím sa stretávajú aj v iných prípadoch. Žilinská univerzita im podľa neho napríklad zrušila komerčný prenájom priestorov, v ktorých sa mala uskutočniť diskusia s organizátorkou podobného úspešného referenda v Chorvátsku Željkou Markić. Univerzita vraj argumentovala tým, že by išlo o jednostrannú akciu. Aliancii za rodinu tiež podľa Kremského na portáli dakujeme.sme.sk zrušili výzvu na finančnú podporu. „Napriek tomu, že úlohou médií je dať priestor obidvom stranám, na Slovensku nám médiá hovoria, čo si ľudia majú myslieť,“ ukončil Kremský.
Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny na 7. februára. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR. Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“
Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku. V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?“