BRATISLAVA – Prvýkrát oficiálne úrady potvrdili, že do rizikových oblastí, nielen nepokojných regiónov v Iraku, Sýrii, v Pásme Gazy, ale aj do východnej časti Ukrajiny vycestovali Slováci, aby sa zapojili do radikálnych prejavov tamojších obyvateľov. Slovenské tajné služby v spolupráci so zahraničnými partnermi disponujú dokonca informáciami o konkrétnych osobách. Zásadnú zmenu situácie okamžite komentovali aj odborníci.
Tieto informácie nám potvrdil hovorca Slovenskej informačnej služby Branislav Zvara: „Treba podotknúť, že v súvislosti s ozbrojenými konfliktami vo viacerých rizikových regiónoch, o ktorých SIS nie náhodou informovala, existujú indície, že Slovensko opustilo v poslednom období niekoľko ľudí, u ktorých je podozrenie, že sa zapojili do radikálnych prejavov v týchto oblastiach. Číslo vyjadrujúce počet takýchto ľudí je zatiaľ jednociferné, čo je výrazne pod priemerom krajín Európskej únie.“
Podľa doterajších údajov len zo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska odišlo do Sýrie po boku teroristov z Islamského štátu bojovať už 600 až 800 ľudí. Pridalo sa k nim napríklad aj 100 – 150 Američanov.
Slováci medzi prvými
K novým informáciám sa vyjadril aj známy český arabista Jan Čuřík: „Táto téma je zaujímavá, pokiaľ sa naozaj ukáže, že je pravdivá, a to minimálne z toho titulu, že na Slovensku by títo ľudia po návrate nemali také podmienky, aké majú navrátilci v západoeurópskych krajinách, kde sú silné moslimské komunity. Táto správa je naozaj extrémne zaujímavá, bol by to prvý prípad z postkomunistickej krajiny...“
Slovenská informačná služba sa vyjadrila aj k otázke moslimskej komunity na Slovensku: „Túto SIS aktuálne, na základe doterajšieho správania sa, hodnotí ako umiernenú bez radikálnych prejavov.“ Táto komunita má na Slovensku oproti ostatným štátom skutočne menší počet členov.
Ku konkrétnym prípadom Slovákov, ktorí odišli do rizikových oblastí, sa z pochopiteľných dôvodov agentúra nemôže vyjadrovať, nakoľko by mohli porušiť zákon a ohroziť činnosť, zdravie a životy spravodajských dôstojníkov a spolupracujúcich osôb, ako aj zahraničných partnerov.
SIS varuje pred únosmi
Ešte v auguste tohto roka vydala Slovenská informačná služba usmernenie pre občanov Slovenska, ktorí sa rozhodnú cestovať do nestabilných oblastí: „Odporúčame občanom SR, ktorí sa zdržiavajú v Sýrii krajinu opustiť, resp. SIS neodporúča do Sýrie v aktuálnom čase vycestovať. V krajine pokračuje občianska vojna, ktorá je ozbrojeným konfliktom. Pomerne značnú časť územia Sýrie má mať v súčasnosti pod kontrolou teroristická skupina Islamský štát v Iraku a Levante. Ide o rozsiahle časti severu a východu krajiny.“
Agentúra varuje najmä pred únosmi, ktorých krvavé konce radikáli z Islamského štátu tak radi a ochotne natáčajú na video: „Charakteristickou črtou tohto stretu je aj nárastu počtu únosov cudzincov zo strany militantných skupín ako jednej z foriem nátlaku na dosiahnutie cieľa. V roku 2014 sa výraznejšie zvýšil počet unesených osôb pracujúcich pre rôzne medzinárodné mimovládne a humanitárne organizácie, resp. novinárov. K únosom môže dôjsť aj na niektorých z hraničných priechodov pod kontrolou opozičných síl.“
Islamský štát svetu ukázal najkrvavejšiu a najbrutálnejšiu tvár terorizmu, demonštrovanú neľútostnými popravami nevinných zajatcov zo Západu - zavraždili Jamesa Foleyho, Stevena Sotloffa, Davida Hainesa, Alana Henninga a hrozia ďalšími vraždami. Tomu, že Islamský štát predstavuje reálnu globálnu hrozbu, nahráva aj skutočnosť, že v jeho radoch bojujú aj britskí, nemeckí či francúzski občania.