VEĽKÉ KAPUŠANY – Reverzný tok plynu zo Slovenskej republiky na Ukrajinu je od dnešného poludnia skutočnosťou. Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), jeho ukrajinský náprotivok Arsenij Jaceňuk a zástupca Európskej komisie (EK) Klaus-Dieter Borchardt krátko po 12.00 h otočením ventilu slávnostne spustili prevádzku reverzného prepojenia Vojany – Užhorod vo Veľkých Kapušanoch v okrese Michalovce.
Memorandum o porozumení pri dodávkach plynu zo SR na Ukrajinu medzi spoločnosťami Eustream a Uktransgaz bolo podpísané ešte 28. apríla. Ukrajina začala so svojimi susedmi v EÚ rokovania o pomoci pri dodávkach plynu po tom, čo ruský koncern Gazprom začiatkom apríla postupne dvakrát zvýšil Ukrajine ceny tejto komodity. Ukrajine tak plyn zdražel takmer na dvojnásobok. Krajina, ktorá sa nachádza v hlbokej hospodárskej kríze, pokrýva približne polovicu svojej spotreby plynu práve dodávkami z Ruska.
Ako dnes vyhlásil Fico, práve takéto konkrétne kroky sú riešeniami, ktoré v ťažkých časoch potrebujeme. "Táto udalosť, spustenie reverzného toku plynu v bode Vojany – Užhorod, je dôležitá tak vo vzťahoch Slovenska s Ukrajinou, ako aj v celoeurópskom kontexte," vyhlásil.
Zdôraznil, že nové reverzné prepojenie prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny. "Slovensko, ako krajina takmer na sto percent závislá na dovoze primárnych energetických zdrojov, rozumie témam ako sú energetická bezpečnosť či diverzifikácia dodávok energie," doplnil predseda slovenskej vlády.
Podmienkou takého riešenia však podľa neho je, že nesmie byť ohrozená dodávka pre odberateľov zemného plynu na Slovensku. "Riešenie reverzného toku bolo najlepším možným riešením z hľadiska technického, časového, ale aj právneho," dodal.
Ako zdôraznil ukrajinský premiér Jaceňuk, spojením činnosti bodov reverzných tokov v Maďarsku, Poľsku a Vojanoch by sa mohlo pokryť 20 % ukrajinskej spotreby. "Práve diverzifikácia dodávok energie a energetická bezpečnosť sú problémy, ktoré sú pre Ukrajinu životne dôležité," povedal. Podčiarkol, že jeho krajina potrebuje jednotu, spoločný postup v politike aj ekonomike. "Európa potrebuje nové energetické pravidlá, ktoré by boli v prvom rade čestné a nedali by nikomu z nečlenských krajín EÚ možnosť mať monopol," vyhlásil ukrajinský predseda vlády.
Podľa Borchadta je dnešok výnimočný pre Ukrajinu, pretože urobila najdôležitejší krok v dosiahnutí energetickej bezpečnosti, pre Slovensko a Eustream, ale aj pre celú EÚ, ktorá prejavila solidaritu s tými, ktorí to potrebujú.
Plynovod Vojany - Užhorod bude prepravovať na Ukrajinu 10 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne (27 miliónov denne). Uvedený objem prepravy je k dispozícii od začiatku septembra na prerušiteľnej a od 1. marca 2015 na pevnej báze.
Minimálny garantovaný objem prepravy od 1. októbra bude 17,6 miliónov m3 denne (6,4 miliardy ročne). Celá kapacita plynovodu Vojany - Užhorod je zákazníkmi spoločnosti Eustream, tzv. shippermi, vykúpená do konca roku 2019. Eustream realizuje investíciu výlučne z vlastných zdrojov, nežiadal o dotáciu ani štát, ani EÚ.