BRATISLAVA 15. augusta (SITA) - Na viacerých vodných plochách na Slovensku sa rozšírili cyanobaktérie a hygienici kúpanie v nich neodporúčajú. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Konkrétne ide o vodné nádrže Lipovina, Nitrianske Rudno, Kanianka, Ružín a vodnú plochu Zemplínska šírava - Medvedia hora. Dlhodobý zákaz kúpania sa pre premnožené cyanobaktérie naďalej platí na prírodných kúpaliskách Jazero Košice a rekreačná oblasť Gazarka.
Na 16 prírodných kúpaliskách, ktoré sú momentálne v prevádzke, zaznamenali vyhovujúcu kvalitu vody. Konkrétne sú to Zlaté piesky, Kuchajda a Slnečné jazerá Senec v Bratislavskom kraji, Veľká Domaša -Tíšava a Veľká Domaša - Valkov v Prešovskom kraji a Plážové kúpalisko Liptovská Mara - Liptovský Trnovec v Žilinskom kraji. V Banskobystrickom kraji vyhovujú Vodná nádrž Teplý vrch - pláž Ormet, Vodná nádrž Teplý vrch - pláž Drieňok, Ružiná - pri obci Divín, Zelená voda - Kurinec a Prírodné kúpalisko Tornaľa. V Košickom kraji má verejnosť možnosť okúpať sa na prírodných kúpaliskách Vinianske jazero, Zemplínska šírava - Kamenec, Zemplínska šírava - Paľkov a Zemplínska šírava - Hôrka. V Trnavskom kraji vyhovuje prírodné kúpalisko Rekreačná oblasť Kunovská priehrada.
Výsledky analýz potvrdili vyhovujúcu kvalitu vody na kúpanie aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Konkrétne ide o vodné plochy Veľká Domaša - Dobrá, Veľká Domaša - Holčíkovce, Veľká Domaša - Nová Kelča, Veľká Domaša - polostrov Krym, Veľká Domaša - Poľany, Šulianske jazero, Pod Bukovcom, Vodná nádrž Duchonka, Prusy, Vodná nádrž Stará Myjava, Dubník, štrkovisko Horná Streda, Vodná nádrž Trenčín - Opatová, Veľký Draždiak, Vajnorské jazero a Ivanka pri Dunaji.
V prevádzke je na Slovensku momentálne aj 159 umelých kúpalísk. Nevyhovujúcu kvalitu vody na nich hygienici nezaznamenali.