ŽENEVA - Okolie druhého najväčšieho mesta v Mjanmarsku - Mandalaj - postihli v nedeľu silné otrasy, ktoré nasledovali po piatkových mohutných zemetraseniach s magnitúdom 7,7 a 6,7. Geologická služba USA (USGS) stanovila magnitúdo týchto dotrasov na 5,1. Ich epicentrum bolo zhodné s piatkovým ničivým zemetrasením. Informovala o tom agentúra AFP.
Mjanmarská vládnuca junta v sobotu vo vyhlásení uviedla, že pri zemetraseniach zahynulo najmenej 1644 ľudí a viac ako 3400 ich utrpelo zranenia, pričom najmenej 139 ďalších je nezvestných. Okrem Mjanmarska boli piatkové otrasy citeľné aj v Thajsku, Číne a Indii.
Západné médiá však upozorňujú, že vzhľadom na problémy s komunikáciou s mjanmarskými úradmi je skutočný rozsah katastrofy neznámy. Očakáva sa, že počet obetí bude výrazne vyšší. Na základe prediktívneho modelovania americkej geologickej služby (USGS) sa predpokladá, že počet obetí v Mjanmarsku by mohol presiahnuť 10.000 a materiálne škody by mohli byť vyššie ako ročná ekonomická produkcia tejto krajiny.
Mjanmarsko čelí ničivým následkom zemetrasenia
O závažnosti následkov zemetrasenia svedčí aj to, že vodca junty Min Aun Hlain sa v piatok obrátil na medzinárodné spoločenstvo s výzvou o pomoc. V oblasti zasiahnutej zemetraseniami už pôsobia tímy záchranárov z Indie, Číny i Singapuru.
Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca spustila v nedeľu darcovskú výzvu, v ktorej rámci chce na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia v Mjanmarsku vyzbierať viac ako 100 miliónov dolárov. Táto suma by v priebehu nasledujúcich 24 mesiacov mala pokryť pomoc pre 100-tisíc ľudí.
Pomoc z medzinárodnej aj exilovej vlády
Medzičasom humanitárne agentúry opäť upozornili, že Mjanmarsko nie je pripravené čeliť katastrofe takéhoto rozsahu. Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) napr. uviedol, že jeho tímy v Mjanmarsku zápasia s vážnym nedostatkom zdravotníckeho materiálu. Problémy im spôsobujú aj škody na infraštruktúre, ako sú cesty. OCHA uviedol, že nemocnice a zdravotnícke zariadenia v oblasti postihnutej zemetrasením tiež utrpeli rozsiahle škody alebo boli úplne zničené.
Vodca junty v nedeľu vyzval „všetky vojenské a civilné nemocnice, ako aj zdravotníckych pracovníkov“, aby pri odstraňovaní následkov prírodnej katastrofy „spolupracovali koordinovaným a efektívnym spôsobom“.
Podľa denníka The Guardian aj exilová mjanmarská vláda uviedla, že bude „spolupracovať s OSN a mimovládnymi organizáciami na zaistení bezpečnosti, dopravy a zriadenia dočasných záchranných a lekárskych táborov“ v oblastiach, ktoré ovláda, vyplýva z vyhlásenia zverejneného na sociálnych sieťach. Ľudové obranné sily (PDF), ktoré sa v Mjanmarsku snažia bojom zvrátiť prevzatie moci juntou v roku 2021, vyhlásili v nedeľu v reakcii na silné zemetrasenie dvojtýždňové čiastočné prímerie.