BRATISLAVA - Ráno bolo na horách zamračené, teplota vzduchu sa pohybovalo od -1°C do + 8°C. V nižších polohách bolo bezvetrie, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Na hrebeňoch fúkal mierny až dosť čerstvý vietor premenlivých smerov.
V žľaboch Vysokých Tatier a Západných Tatier je sneh z poslednej periódy sneženia uložený na tvrdom podklade. Na niektorých prevažne severne orientovaných svahoch je zaviaty do snehových dosiek a vankúšov menších rozmerov, avšak miestami až do hrúbky 80 cm.
Od nadmorskej výšky 2 000 m sa medzi novým a starším snehom nachádza vrstva krúpok, ktorej hrúbka sa lokálne mení. V nižších polohách je snehová pokrývka prevažne vlhká až mokrá, miestami sa vyskytuje kôra. Súvislá snehová pokrývka sa nachádza od výšky približne 1 700 m na južne a 1 500 m na severne orientovaných svahoch všetkých Tatier.
Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier je od nadmorskej výšky 1 900 m mierne lavínové nebezpečenstvo, to znamená 2. stupeň, v Nízkych Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je na ojedinelých strmých svahoch len mierne spevnená.
Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier sa v prevažne severne orientovaných žľaboch a muldách môžu vyskytovať menej stabilné snehové dosky a vankúše. Uvoľnenie lavín v týchto miestach je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.
V priebehu dňa sa na slnkom osvietených svahoch môžu uvoľniť samovoľné splazy a menšie lavíny z mokrého snehu, ktoré sú obzvlášť nebezpečné vo veľmi strmom teréne. Vzhľadom na nerovnomernosť vetrom premiestneného snehu z poslednej periódy sneženia si situácia vyžaduje znalosť lokálneho posúdenia stability snehovej pokrývky!