BRATISLAVA - Chronické ochorenia obličiek trápia vo svete stámilióny ľudí. Len na Slovensku žije asi 3000 ľudí, ktorí sú odkázaní na dialýzu a ďalších 9000 pacientov žije s transplantovanou obličkou. Zdravie obličiek môže ohrozovať pribúdajúci vek, preto je cieľom tohtoročného Svetového dňa obličiek upriamenie pozornosti práve na ochorenia, ktorých riziko rastie vekom. Ľudí chce tiež vyzvať, aby každý deň začínali pohárom vody.
Ku zmenám, ktoré môžu zdravie obličiek ovplyvniť, dochádza okolo štyridsiatky. So zvyšujúcim sa vekom rastie najmä riziko chronického ochorenia obličiek, ktoré sa dlhé roky nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi, no pokiaľ bez liečby postupuje, môže viesť až k úplnému zlyhaniu obličiek. Toto ochorenie celosvetovo postihuje asi desatinu obyvateľstva. Najväčšie riziko chronického ochorenia obličiek majú ľudia s vysokým krvným tlakom a cukrovkou.
Svetový deň obličiek, ktorý tento rok pripadá na 13. marca, vyzýva: "Odštartujte deň pohárom vody". Dostatočný pitný režim je pre správnu funkciu obličiek nevyhnutný a pomáha ich chrániť pred poškodením. Pri nedostatku tekutín sa obličky usilujú udržať čo najviac vody v organizme, no tým zároveň zadržiavajú toxické látky. Nedostatok vody tiež zhusťuje krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov.
Obličky majú okrem tvorby moču množstvo ďalších, nenahraditeľných funkcií. Pôsobia ako filter krvi a zabezpečujú jej očistenie od odpadových látok, udržiavajú krvný tlak, ovplyvňujú tvorbu červených krviniek, kontrolujú množstvo krvi a tkanivových tekutín, regulujú soli a tekutiny v organizme, kontrolujú hladinu vápnika a fosforu v krvi a kostiach, aktivujú vitamín D z jeho neaktívnej formy a tiež udržiavajú stabilnú kyslosť vnútorného prostredia. Ochorenia obličiek preto ovplyvňujú aj iné, zdanlivo nesúvisiace orgány.