BRATISLAVA - Pri zapaľovaní pyrotechnických predmetov treba myslieť na dodržiavanie bezpečného odstupu od inej pyrotechniky.
"V prípade, že ste blízko zapálených pyrotechnických predmetov, mali by ste si chrániť zrak pred iskrami, respektíve možným rozprsknutím pyrotechnickej zlože," upozorňuje na svojom webe Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).
V blízkosti odpaľovaných ohňostrojov či petárd by sa nemali pohybovať malé deti. Pyrotechnika by sa nemala používať v uzatvorených priestoroch, v blízkosti nemocníc a kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a pri športových podujatiach, vymenúva SOI.
Rakety by sa pred odpálením nemali zapichovať do zeme alebo snehu, ale treba ich vložiť do fľaše naplnenej pieskom. Nesmú sa odpaľovať v blízkosti objektov alebo pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí.
Samosprávy spravidla zakazujú používanie pyrotechnických predmetov na všetkých verejných priestranstvách na svojom území, s výnimkou osláv príchodu nového roka. Mnohé mestá a obce dovoľujú používať zábavnú pyrotechniku v dňoch 31. decembra a 1. januára, avšak v presne stanovených hodinách. Určujú aj vzdialenosť jej použitia od zariadení poskytujúcich zdravotnícke alebo sociálne služby, nemocníc, liečební, domovov dôchodcov, škôl alebo kostolov.
Pri oslavách príchodu nového roku netreba zabúdať, že tie nie sú pre zvieratá príjemnou záležitosťou. Opakované výstrely a výbuchy sú najmä pre vtáctvo silným stresovým faktorom. Citliví sú na ne tiež domáci miláčikovia ako mačky či psy. Domáci operenci, ako napríklad papagáje a kanáriky, by sa mali preto umiestniť do najtichšieho miesta bytu, aby sa ochránili pred hlukom. V prípade väčších zvierat možno využiť i podanie sedatív.