BRATISLAVA - Nečakané zistenia priniesol posledný výskum odborníka na rómsku populáciu Branislava Šprochu z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Hovorí sa v ňom o rómskej pôrodnosti, ktorá by mala mať v najbližších dvadsiatich rokoch rýchlo rastúci trend. Počet Rómov na Slovensku by sa mohol zo súčasných 400-tisíc vyšplhať až na vyše 600-tisíc v roku 2030! Budúce roky by tak mali priniesť nárast rómskej populácie zhruba o polovicu.
Presné počty Rómov sa ťažko zisťujú, matky sa hanbia priznať počet detí, a preto je takmer nemožné s istotou určiť presnú štatistiku počtu rómskej komunity. Istý je hlavne trend, ktorý jasne ukazuje, že ich počet narastá.
Zaujímavosťou je fakt, že pri poslednom oficiálnom sčítaní obyvateľstva uviedlo rómsku príslušnosť len niečo vyše sto tisíc občanov. Výskumník Branislav Šprocha z Prognostického ústavu SAV, ktorý sa tejto problematike venuje, preto musí čerpať údaje napríklad aj z Atlasu rómskych komunít.
Oveľa horší je zdravotný stav a dĺžka života Rómov. V priemere oproti väčšinovej populácii sa dožívajú o 5 až 7 rokov menej. Na vine je zlá životospráva, nevyhovujúce životné a hygienické podmienky, ale najmä vzdelanie.
Priemerná rómska žena má 4 až 5 detí, ktoré pri sčítaní zatajuje, pretože sa hanbí priznať reálny počet. Je potrebné dodať, že je obrovský rozdiel medzi segregovanými a integrovanými Rómami. Tí, ktorí sa úspešne začleňujú do majoritnej spoločnosti, majú vyšší životný štandard a nižšiu mieru pôrodnosti. Naopak, v osadách je životná situácia často žalostná.