Piatok15. november 2024, meniny má Leopold, zajtra Agnesa

Bratislavčania chcú využiť verejné peniaze najmä na pomoc bezdomovcom

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA – Ľudia bez domova by sa mali zapájať do skrášľovania verejných priestorov. Práve tento návrh najviac podporovali Bratislavčania, ktorí sa zapojili do hlasovania o tom, kam nasmerovať časť peňazí z mestskej pokladnice v rámci participatívneho rozpočtu. Tesne za pomocou bezdomovcom sa dostali projekty, ktorých autori chcú zavlažovať obecnú záhradu v Rači, vysadiť nové stromy či zriadiť v Bratislave viac wifi-zón.

"Participatívny rozpočet umožňuje obyvateľom zapájať sa do rozhodovania o mestských peniazoch. Občania tak majú možnosť ovplyvňovať chod mesta aj častejšie ako raz za štyri roky vo voľbách," vysvetľuje primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Nápady, kde použiť peniaze z rozpočtu, mohol poslať mestu ktorýkoľvek obyvateľ Bratislavy s trvalým i prechodným pobytom. Magistrát ich spracoval a od 27. novembra do 9. decembra prebiehalo hlasovanie. Projekt s ľuďmi bez domova dostal vyše 55 percent hlasov.

"Nemajú prácu, peniaze a oblečenie na úrovni. Treba im na jednotlivých miestach, kde sú ubytovaní, dať priestor, aby pre seba niečo urobili. Zapájať ich do čistenia okolia," znel návrh, v ktorom hlavné mesto počíta s nákladmi vo výške 5000 eur.

Objavom obecnej záhrady sa vyskytla jedinečná šanca vytvoriť v Bratislave uzavretý domácky priestor s verejným charakterom. Aj takto argumentujú autori druhého návrhu, ktorý podporila takmer polovica hlasujúcich. V priestore obecnej záhrady v Rači chcú inštalovať zavlažovací systém, vysadiť nové stromy, osadiť záhradný mobiliár i hracie prvky pre deti.

V pláne je aj realizácia bezbariérového nástupu do sadu z nádvoria obecného úradu na Alstrovej ulici. Mesto na pokračovanie už existujúceho projektu obyvateľov Rače plánuje alokovať 6700 eur. A s výsadbou stromov počíta aj ďalší projekt, ktorý podporilo takmer 42 percent hlasujúcich Bratislavčanov. Lokalita sa má vybrať po diskusii s občanmi. Na výsadbu stromov pôjde suma 10.000 eur, čo v praxi znamená približne 30 až 40 nových stromov.

"V Bratislave je málo free wifi-zón. Na rozdiel od Barcelony, Paríža či Prahy je v našom meste zúfalo málo verejných priestorov, kde by sa vedeli obyvatelia, resp. turisti pripojiť," argumentujú autori ďalšieho návrhu, ktorý získal takmer 41 percent. Dnes je už podľa nich potrebou, aby sa ľudia zadarmo vedeli pripojiť na internet a ďalšie wifi-zóny chcú preto vybudovať na najfrekventovanejších miestach v bratislavskom Starom Meste. Z verejných peňazí pôjde na nové internetové zóny 5000 eur.

Náklady na všetky zadania projektov, o ktorých prebiehalo hlasovanie, dosiahli sumu 163.700 eur. Bratislavský magistrát predkladá vo štvrtok 12. decembra na schválenie mestským poslancom návrh rozpočtu na budúci rok, v ktorom na participatívny rozpočet navrhuje vyčleniť 46.000 eur. Podľa výsledkov hlasovania by sa do určenej sumy dostal ešte projekt, v rámci ktorého chcú občania zriadiť prístrešky a lavičky na zastávkach mestskej hromadnej dopravy, obnoviť trávniky v centre i opraviť poškodené chodníky.

Zastupiteľstvo bude o dva dni rozhodovať aj o zrealizovaní projektov. "Naším cieľom je postupne v budúcnosti umožniť obyvateľom rozhodovať o jednom percente z rozpočtu, čo sú približne dva milióny eur," podotkol Ftáčnik.

Medzi ďalšími projektmi, ktoré získali menej hlasov, boli aj také, ktoré chceli zriadiť bus pruhy na miestach dopravných zápch, vytvoriť verejné fitparky, osadiť ďalšie odpadkové koše i zrušiť možnosť parkovania áut na chodníkoch.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu