BRATISLAVA – Najpopulárnejším menom pre dievčatá narodené v ére samostatného Slovenska je Kristína, nosí ho 15.107 dievčat. Najviac chlapcov narodených od roku 1993 nosí meno Martin, je ich presne 26 332. Vyplýva to z údajov ministerstva vnútra, ktoré tento týždeň poskytlo TASR.
Kristína bola najpopulárnejším dievčenským menom v rokoch 1997 až 2002. Síce sa odvtedy udeľuje stále menej, z prvej desiatky najčastejšie udeľovaných mien dievčatám doposiaľ nevypadlo. Od vzniku Slovenskej republiky až do roku 2002 dostalo každý rok najviac chlapcov meno Martin. Jeho najhorším umiestnením v TOP 10 bolo vlaňajšie piate miesto, uvádza sa v údajoch z ministerstva.
Druhým najčastejšie udeľovaným menom dievčat je Michaela (13.743) a tesne za ňou Natália (13.595). Michaela pritom nebola nikdy na špici tejto hitparády a dva razy (v rokoch 2007 a 2010) z nej dokonca vypadla. Natália sa do nej zaradila v roku 1997 s výnimkou roku 2006, sa od roku 2000 vždy umiestnila v prvej trojke.
Viac ako 12.000 dievčat dostalo od roku 1993 meno Veronika a rovnako aj Viktória. Veronika bola najpopulárnejšia v 90-tych rokoch, od roku 2008 sa už v prvej desiatke nenachádza. Viktória sa do nej zaradila v roku 2000 a iba vlani klesla na štvrté miesto.
Po Martinovi nasleduje v tabuľke Tomáš (23.023) a Jakub (22.950). Tomáš nikdy nebol najpopulárnejším menom a pokým jeho umiestnenie v rebríčku pomaly klesá, Jakub stúpa. Aj keď bol každý rok medzi desiatimi najčastejšie udeľovanými menami chlapcom, na prvom mieste je až uplynulých takmer päť rokov. V posledných rokoch populárne meno Samuel nosí od roku 2000, keď sa zaradilo do rebríčka, 16.890 chlapcov.
Podľa etnografky Eleny Záhradníkovej zo Slovenského národného múzea v Martine závisí udeľovanie mien najmä na zvykoch v rodine a v minulosti veľmi záležalo na vierovyznaní. "Určité mená boli viazané skôr ku katolíckej konfesii rodičov v určitých regiónoch a určité mená na evanjelickú konfesiu," vysvetlila. K evanjelickému prostrediu sa podľa nej viažu mená ako napríklad Emília alebo Amália, katolícke prostredie v minulosti preferovalo mena spojené so svätými.
Záhradníková však upozorňuje, že mnohí rodičia uvažujú nad tým, ako budú dieťa oslovovať v bežnom živote. Kristínu na prvom mieste preto zdôvodňuje skôr jej skrátenou formou "Kika", nie odkazom na kresťanstvo. Výber mien však môže mať podľa nej aj iné príčiny. "Napríklad vieme, že v 80-tych rokoch stúpol počet mien Kristína práve v súvislosti s Petrom Nagyom," naznačila jeho dávny hit Kristínka iba spí. "Niekedy sú mená zaujímavé len preto, že sú. V určitom momente začali byť veľmi zaujímavé mená ako Vanesa, alebo mená ktoré sú starozákonné ako napríklad Rebeka a Sára," dodala na záver.