BRATISLAVA - Americký prezident Barack Obama zvažuje vojenský úder proti Sýrii ako trest za údajné použitie chemických zbraní. Podľa denníka Washington Post, ktorý sa odvoláva na vysoko postavených vládnych činiteľov, by malo ísť o rýchlu, ale krátku odstrašujúcu akciu bez hlbšieho zapojenia do občianskej vojny. Bezpečnostný analytik Ivo Samson sa domnieva, že USA pri údere použijú svoju osvedčenú stratégiu. K celkovej situácii v Sýrii nám poskytol nasledujúci rozhovor.
Topky: V prípade, že sýrsky prezident Bašár Assád skutočne použil chemické zbrane, čo mohlo byť jeho motiváciou k tomuto kroku? Čo tým podľa Vás získal?
Ivo Samson: Použitiu chemických zbraní B. Assádom chýba akákoľvek logika, Všetky racionálne argumenty hovoria proti téze, že by B. Assád dal k použitiu takých zbraní zvolenie. Pre možnosť, že tak naozaj urobil, existuje len jeden argument, ktorý nie je veľmi vierohodný: B. Assád "testoval svetovú trpezlivosť".
Topky: Nadobudol Assád svoju sebadôveru tým, že svoje násilie postupne stupňoval a medzinárodné spoločenstvo proti nemu dôrazne nezakročilo?
Ivo Samson: Rozhodne áno. B. Assáda pred cca rokom všetci vo svete odpisovali, ale Assád sa dokázal uhájiť proti tlaku z Turecka a proti nepriazni arabských sunnitských krajín, podobne ako zjavnému nepriateľstvu zo strany Západnej Európy, Izraela a USA.
Topky: Ako budú postupovať USA pri zákroku proti Assádovi. Nasadia iba lietadlá alebo aj pechotu? Bude sa viesť pri Damasku zákopová vojna?
Ivo Samson: Ak by sa USA rozhodli zasiahnuť (bolo by to bez mandátu BR OSN), tak najskôr využijú model, ktorý je Američanom vlastný a dosiahli vďaka nemu v minulosti úspechy - model strategického bombardovania, ktorý by zničil vládnu sýrsku vojenskú infraštruktúru. O pozemné "riešenie" problému by sa už postarali povstalci.
Topky: Čo by malo urobiť Slovensko? Zatiaľ sa k Sýrii veľmi nevyjadruje.
Ivo Samson: Slovensko nepochybne vyčká na konsenzus v EU/NATO a potom sa vyjadrí.
Topky: Ako naruší možný odvetný akt USA stabilitu na Blízkom východe?
Ivo Samson: Je tu veľa zámenných: Irán, reakcia Ruska, postoj Iraku k svojim sýrskym náboženským príbuzným. Pri stabilizácii Sýrie v dôsledku vojenskej intervencie (ideálny scenár) by sa stabilita na Strednom východe skôr posilnila.
Topky: Aký bude mať vplyv destabilizácia regiónu (vrátane Egypta a Jordánska) na Európu?
Ivo Samson: Ak sa intervencia nepodarí, alebo ak sa podarí s tým, že v tábore povstalcov získajú hlavné slovo muslimskí radikáli, potom je ohrozená aj stabilita Egypta a Jordánska. To by totiž posilnilo pozíciu Muslimského bratstva v Egypte a radikálov v Jordánsku.
Súčasný vývoj situácie
Ako informovala agentúra ČTK podľa nemenovaného činiteľa Obamovi podriadení úporne vypracúvajú právne podklady pre chystaný rozkaz k útoku. Americký minister zahraničia John Kerry sa nechal počuť, že použitie chemických zbraní pri stredajšom útoku proti povstalcom na okraji Damasku sa už "nedá poprieť". Dokonca tvrdí, že dôkazy, ktoré ešte stále zhromažďujú na mieste inšpektori OSN, sú síce dôležité, ale nie sú potrebné na to, aby preukázali, čo už "dokazujú fakty, poskytuje svedomie a nariaďuje sedliacky rozum".
Útok by vraj nemal trvať dlhšie ako dva dni a podniklo by ho buď námorníctvo raketami s plochou dráhou letu alebo strategické bombardéry s dlhým doletom. Zamerané by boli vojenské ciele, ktoré ale priamo nesúvisia s arzenálmi chemických zbraní. Načasovanie akcie by záviselo na troch faktoroch: na potvrdení, že sýrska vláda je zodpovedná za údajný chemický útok z minulého týždňa so stovkami mŕtvych, na zhodných záveroch spojencov a amerického Kongresu a na uspokojivom zdôvodnenie útoku na základe medzinárodného práva.
Prečo by nemali Spojené štáty zaútočiť na Sýriu?
Rusko, Čína aj Irán dnes opäť varovali Spojené štáty pred útokom proti Sýrii. Ruské ministerstvo zahraničia nabádalo k "opatrnosti" a upozornilo, že by jeho následky mohli byť katastrofálne pre celý Blízky východ a severnú Afriku.
Podľa agentúry Nová Čína by bola operácia "nebezpečná a nezodpovedná". Agentúra navyše pripomenula, že americká invázia do Iraku začala tiež po zámienke, že Bagdad disponuje zbraňami hromadného ničenia, čo sa nakoniec nepotvrdilo.
Iránske ministerstvo zahraničia varovalo, že intervencia by uvrhla do konfliktu celý región. Zároveň obvinilo sýrskych povstalcov zo zodpovednosti za údajný chemický útok, ktorý si teraz Západ berie za zámienku k prípadnej intervencii. Uviedla agentúra ČTK.
Podľa riaditeľa Centra pre strategické štúdie v Damasku Basama abú Abdullaha pri každom útoku, aj keď obmedzenom, môže hroziť, že sa vymkne kontrole.
"Američania by mohli udrieť, aby si zachovali tvár u svojich spojencov, ktorí ich kritizujú za čakanie, aby sa dostali do pozície sily proti Rusom pri mierových rokovaniach a aby dali nový impulz rebelom v krajine," podotkol Abdulláh. Podľa neho by ale pri jednorazovom vojenskom údere nezostalo, pretože zasiahnutá strana sa bude usilovať o odvetu. "Vzplanúť tak môže celý región a bude to regionálna vojna, aj keď v súčasnej dobe žiadna zo zúčastnených strán nechce odhaliť karty," dodal.
"Kto môže zaručiť, že sa veci v tomto štádiu zastavia?" pýta sa riaditeľ libanonského denníka Al-Achbar Ibráhím Amin, ktorý sympatizuje so Sýriou a Hizballáhom. "Kto môže zaručiť, že takáto konfrontácia nezdegeneruje do totálnej vojny a že reakcia na útok neotvorí bránu do pekla?" dodal.
Sýria nie je dôležitým producentom ropy, napriek tomu intervencia USA by mohla cenu tejto komodity neprimerane dvihnúť. Viac informácií prináša portál openiazoch.