Utorok26. november 2024, meniny má Kornel, zajtra Milan

Biely dom o útoku na Sýriu: Reakcia jednoducho musí prísť

Biely dom
Biely dom

WASHINGTON / LONDÝN - Americký prezident Barack Obama zvažuje možnosti, ako zareagovať na použitie chemických zbraní sýrskym režimom. Reakcia však nemusí byť len vojenská. Uviedol to dnes Biely dom, ktorý citovali tlačové agentúry Reuters, AP a DPA.

Hovorca Jay Carney informoval, že rozhodnutie ohľadne Sýrie ešte nepadlo, ale Obama sa radí so spojeneckými krajinami aj s americkým Kongresom. Diskusie sa podľa hovorcu Bieleho domu nezameriavajú na to, či boli použité chemické zbrane, ale na to, aká reakcia bude primeraná. 

"Reakcia musí prísť," povedal Carney. Zdôraznil, že niet pochybností, že chemické zbrane použila sýrska vláda. Tento týždeň predloží americká vláda verejnosti správu, ktorú o použití chemických zbraní v Sýrii vypracovali tajné služby.

Podľa Bieleho domu Obama pripravuje právny argument na podniknutie vojenskej reakcie po použití chemických zbraní proti civilistom, ale akákoľvek akcia proti sýrskemu režimu nebude zameraná na zosadenie prezidenta Bašára Asada, ani na zmenu režimu.

Carney vysvetlil, že OSN a 188 ďalších štátov sú signatármi konvencie o chemických zbraniach, ktorá zakazuje použitie takýchto zbraní. Tieto štáty žiadajú, aby boli medzinárodné normy dodržiavané. Carney dodal, že ak dôjde k jasnému porušeniu noriem, musí nasledovať reakcia. "Možnosti, ktoré zvažujeme, nie sú o zmene (sýrskeho) režimu," povedal Carney. Dodal, že zmena v sýrskom vedení musí nastať prostredníctvom politických rokovaní.

V týchto hodinách prebiehajú medzi svetovými lídrami intenzívne konzultácie o reakcii na použitie chemických zbraní v Sýrii. Americký prezident Obama sa telefonicky rozprával s kanadským premiérom Stephenom Harperom a obaja vyjadrili "hlboké znepokojenie" nad tragickou epizódou v 29-mesačnom konflikte medzi sýrskou vládou a opozičnými silami.

"Spojené štáty a Kanada sa dôrazne stavajú proti používaniu chemických zbraní," uviedol Biely dom po telefonáte. Obaja lídri budú pokračovať v konzultáciách o možných reakciách na minulotýždňový masívny chemický útok, citovala hovorcu tlačová agentúra Sinchua.

Obama sa v posledných niekoľkých dňoch rozprával aj s lídrami Británie, Francúzska a Austrálie. Zvažuje totiž aj obmedzené údery na vojenské ciele v Sýrii, ktoré nesúvisia s chemickým arzenálom. 

Britský premiér David Cameron včera podľa agentúry Reuters uviedol, že akákoľvek vojenská operácia proti Sýrii musí byť presne stanovená, konkrétna a nesmie sa zmeniť na širší blízkovýchodný konflikt. Cameron novinárom vo svojich prvých verejných vyjadreniach k záležitosti povedal, že použitie chemických zbraní je zlé a svet by sa nemal nečinne prizerať.

Britský premiér zvolal na štvrtok 29. augusta zasadnutie parlamentu, ktoré vyvrcholí hlasovaním. Jeho výsledok je však neistý. Podľa vládnych zdrojov bude mať Cameron čo robiť, aby presvedčil pochybovačov naprieč celým politickým spektrom. 

Mnoho zákonodarcov v Cameronovej vládnej Konzervatívnej strane vníma vojenský zásah v Sýrii skepticky - usudzujú tak podľa operácií v Iraku a Afganistane, ktoré pokladajú za nákladné a neúspešné.

Cameron

 

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu