BRATISLAVA - Slovenský projekt ANTIPLAG, ktorý od apríla 2010 preveruje plagiátorstvo v prácach vysokoškolákov, ocenila Európska komisia. Cenu si prevzali minulý týždeň v írskom Corku zástupcovia slovenského Centra vedecko-technických informácií (CVTI SR), ktoré projekt na Slovensku zastrešuje. Jej súčasťou bola aj finančná odmena vo výške 100.000 eur.
Tieto peniaze budú podľa centra slúžiť predovšetkým na ďalší rozvoj systému ANTIPLAG. Antiplagiátorský systém zabezpečuje zhromažďovanie bakalárskych, diplomových, dizertačných, rigoróznych a habilitačných prác v Centrálnom registri záverečných prác. Originalitu každej nich porovnáva s prácami uloženými v centrálnom registri, ako aj ďalšími dokumentmi, predovšetkým z vybraných internetových zdrojov.
ANTIPLAG ohodnotila medzinárodná porota zložená z nezávislých expertov z verejného, akademického a podnikateľského prostredia ako jeden z troch najlepších v rámci kategórie Iniciatívy pre vzdelávanie a výskum.
Do finále prvého ročníka súťaže Európska cena za inováciu vo verejnej správe postúpilo v rámci tejto kategórie šesť projektov, z ktorých zvíťazili tri. Prezentácie šiestich finalistov sa uskutočnili koncom apríla priamo v Bruseli a slovenské CVTI tam zastupoval Július Kravjar.
"Pre mňa a kolegov to bol doslova deň D a hodina H. Prezentácia projektu prebiehala pred očami odbornej poroty a tiež organizátorov z Európskej komisie. Prínosy ANTIPLAG-u a unikátnosť implementácie minimálne v celoeurópskom priestore porotu presvedčili," povedal Kravjar.
Na slávnostnom oceňovaní 6. júna si zástupcovia centra prevzali cenu z rúk eurokomisárky pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinn.
Úspech Slovenska je podľa Kravjara výsledkom vzájomnej spolupráce s ministerstvom školstva, ktoré sa rozhodlo realizovať systém na odhaľovanie plagiátov na podnet Slovenskej rektorskej konferencie. Dodáva, že k úspechu prispeli aj poslanci NR SR, ktorí dali zelenú vysokoškolskej novele, či firma, ktorá vyvinula softvérové vybavenie.
ANTIPLAG funguje od apríla 2010, v súčasnosti sa v centrálnom registri podľa ministerstva školstva nachádza 287.000 záverečných prác a v porovnávacom korpuse je uložených viac ako päť miliónov dokumentov.
"Toto ocenenie je úspechom, ktorý uľahčí prácu našich univerzít a zároveň dokazuje, že spojenie teórie s praxou v sebe prináša konkrétnu pridanú hodnotu. A tá je napokon spečatená medzinárodným úspechom," zhodnotil šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).