BRATISLAVA - Národný ústav celoživotného vzdelávania (NÚCZV) spúšťa v týchto dňoch projekt, ktorý počíta so zriadením vzdelávacích programov a poradenských centier pre dospelých v jednotlivých regiónoch Slovenska.
Projekt Ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce je spolufinancovaný z európskeho sociálneho fondu v celkovej sume 27,99 milióna eura.
Ako uviedla riaditeľka NÚCZV Zuzana Štrbíková, rozvoj ďalšieho vzdelávania a poradenstva pre dospelých je účinným prostriedkom na trhu práce a vzdelávania. Slovensko má podľa nej stále nedostatok dostupných a kvalitných nástrojov pre lepšiu uplatniteľnosť na trhu práce.
"Kým priemerný počet osôb zapojených do ďalšieho vzdelávania ostatných krajín EÚ je sedem percent, na Slovensku je to len 3,5 percenta dospelých. V Dánsku je to 30 percent, takže cieľom je priblížiť sa aspoň európskemu štandardu," povedala Štrbíková. Zámerom projektu je aj zvýšiť dôveru spoločnosti k systému ďalšieho vzdelávania ako cesty k lepšej uplatniteľnosti na trhu práce.
Ako informovala manažérka projektu pre publicitu Eva Brázdilová, cieľom je zabezpečiť aj účasť zamestnávateľov na ďalšom vzdelávaní a poradenstve. Pozornosť sa upriami najmä na ďalšie odborné vzdelávanie v odvetviach priemyslu, remesiel a služieb ako strojárstvo, elektrotechnika, automobilový a ťažobný priemysel, stavebníctvo, hutníctvo, drevárstvo či poľnohospodárstvo a iné.
Nový typ spolupráce vzdelávacích inštitúcií so zamestnávateľskými zväzmi, združeniami a so samotnými zamestnávateľmi má adresne zadefinovať potreby trhu práce na najžiadanejšie kvalifikácie v desiatich odvetviach priemyslu.