BRATISLAVA - "Prezident Schuster mal slzy v očiach, keď mi rozprával o tom ako jeho národ s hrdosťou pomôže pri oslobodzovaní Iraku". Práve takto si americký exprezident George W. Bush spomína na osudové momenty vojny v Iraku, ktorá sa začala pred desiatimi rokmi.
Vojna v Iraku sa začala presne pred desiatimi rokmi. Kniha spomienok Georgea Busha pod titulom Decision Points (Okamihy rozhodnutia) je preto mimoriadne zaujímavým čítaním. V jednej z kapitol si Bush spomína na osudové chvíle vojny v Iraku. Spojené štáty boli presvedčené, že režim diktátora Saddáma Husajna je hrozbou pre slobodný svet. Bush sa v tejto situácií snažil na svoju stranu získať čo najviac spojencov. V knihe okrem iného píše:
"Moje ďalšie stretnutie bolo s prezidentom Rudolfom Schusterom zo Slovenska. Jeho mladá demokracia bola jednou zo 48 krajín, ktoré priľúbili vojenskú a logistickú podporu v Iraku a vyslala do krajiny jendnotku schopnú zvládnuť situáciu po prípadnom útoku zbraňami hromadného ničenia. Prezident Schuster mal slzy v očiach, keď mi rozprával o tom ako jeho národ s hrdosťou pomôže pri oslobodzovaní Iraku. Mal som tú chvíľu pred očami, keď som počúval kritiku, že Amerika koná jednostranne. Toto falošné obvinenie ma vytáčalo a znevažovalo našich spojencov."
"Samozrejme, pamätám si na to. Bol tam televízor a spolu sme sledovali zábery strhávania sochy Saddáma Husajna v Bagdade," povedal Topkám bývalý slovenský prezident.
Presvedčte Schrödera
Schuster si s hrdosťou zaspomínal, ako ho najvyšší americkí predstavitelia prijali dvakrát v rozpätí deviatich mesiacov, čo bolo pre politika z malej stredoeurópskej krajiny neobvyklé. "Chcel odomňa, aby som sa porozprával s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom. Mal som dobré vzťahy s Nemeckom, najmä s prezidentom Johannesom Rauom," spomína Schuster.
Aj na slzy v očiach si Rudolf Schuster spomína, hoci inak ako George Bush. "Bol som dojatý, ale skôr z toho bezprostredného prijatia, ktorého sa mi dostalo. Boli tam všetci, Colin Powell, Condoleezza Rice...mám odložený novinový článok, v ktorom si George Bush na toto stretnutie spomína ako na jedno z najpriateľskejších".
"Treba to brať v kontexte tej doby," dodáva exprezident Schuster ku kontroverznej vojne. "Skutočne sme mali informácie, že v Iraku zbrane hromadného ničenia sú. Navyše sme museli dobiehať to, čo sa tu za Mečiara zameškalo a správať sa ako spojenci" hovorí o dňoch, kedy sa rozhodovalo o vojne.
Vojna v Iraku je s odstupom času vnímaná veľmi kontroverzne, zbrane hromadného ničenia sa v krajine nenašli. Navyše sa Irak po zvrhnutí Husajnovho režimu dostal do dlhotrvajúceho chaosu a náboženských vojen, ktoré si vyžiadali tisíce životov.