Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Politici: Hlavnou úlohou nového pápeža bude vrátiť cirkvi dôveryhodnosť

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Hlavnou úlohou nového pápeža, ktorého vyberie marcové konkláve, bude vrátiť dôveryhodnosť katolíckej cirkvi. Zhodujú sa na tom reprezentanti viacerých slovenských politických strán.

"Prvou úlohou nového pápeža bude zreformovať aparát vo Vatikáne, lebo ten tiež prijíma množstvo dôležitých rozhodnutí. Najdôležitejšou úlohou bude vrátiť katolíckej cirkvi dôveryhodnosť otrasenú škandálmi," povedal poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek. "Očakávam, že to bude relatívne mladý pápež práve preto, aby tieto reformy stihol urobiť," dodal.

"Súčasný pápež nemal ľahkú úlohu, aj v rámci cirkvi vyplávalo veľa negatívnych vecí," uvažuje aj predseda Mosta - Híd Béla Bugár. "Nasledujúci pápež bude musieť obnoviť dôveru v cirkev, v tomto smere bude musieť byť oveľa aktívnejší. Cirkev sa bude musieť omnoho viac otvoriť," podčiarkol Bugár.

"Hlavnou úlohou nového pápeža bude vyslať jasné posolstvo o jednote cirkvi a jej odhodlaní ponúkať postoje, východiská a odpovede na súčasné, aktuálne globálne výzvy, ale aj regionálne problémy, či konflikty," hodnotí nadchádzajúcu voľbu dvojnásobný slovenský expremiér, poslanec SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.

"Bolo to obdobie, v ktorom sa pápež Benedikt XVI. usiloval nadviazať na duchovný, ideový pontifikát pápeža Jána Pavla II., i keď každému po smrti Jána Pavla II. bolo jasné, že Joseph Ratzinger je z iného 'cesta', ako bol Karol Wojtyla," konštatuje Dzurinda. "Obdobie pontifikátu Benedikta XVI. sprevádzala hospodárska kríza veľkých rozmerov, ako aj medializovanie veľkého rozsahu škandálov a vnútorných problémov cirkvi, neraz veľmi starého pôvodu, čo nepochybne výkon tohto pontifikátu komplikovalo a sťažovalo. Benedikt XVI. však počas celého toho obdobia ukazoval nielen vernosť svojmu poslaniu, ale aj veľkú vnútornú silu a osobnostnú pevnosť a integritu," zdôraznil Dzurinda.

"Od nového pápeža bude najmä kresťanský svet očakávať zvýšenie dôveryhodnosti cirkvi a jej väčšiu spoločenskú angažovanosť," reagoval prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj, podľa ktorého bude musieť byť nový pápež silnou osobnosťou schopnou prevziať zodpovednosť od svojho ešte žijúceho predchodcu.

S potrebou vyššej otvorenosti cirkvi súhlasí aj Igor Matovič (OĽaNO). "Určite viac otvorenosti a modernosti, ale v duchu tradičných hodnôt," podčiarkuje. "Po úžasnom pápežovi Jánovi Pavlovi II. to Benedikt XVI. nemal vôbec ľahké. Svoje poslanie však dôstojne zvládol a dobrovoľným odstúpením svoj mandát korunoval. Osobne by som však očakával viac svetla do odvolania arcibiskupa Bezáka," upozornil Matovič.

"Vo vzťahu Benedikta XVI. k Slovensku sú pre mňa nepochopiteľné dva otázniky," tvrdí aj Rafaj. "Tým prvým je odvolanie arcibiskupa Bezáka a tým druhým, že si nenašiel čas na návštevu Slovenska, dokonca ani v roku 1150. výročia príchodu vierozvestov sv. Cyrila a sv. Metoda – spolupatrónov Východnej Európy," podčiarkuje Rafaj, ktorý má na pôsobenie Benedikta XVI. skôr kritický názor.

"Civilizácia za jeho pontifikátu ešte viac začala prehrávať boj o ľudské a kresťanské hodnoty. Cirkev sa ešte viac oslabila a zneistili ju aj nedoriešené sexuálne a finančné škandály. Benedikt XVI. sa ako mysliteľ vo funkcii pápeža už nenašiel, svet skôr očakával riešiteľa problémov, vrátane aktívneho prispenia Vatikánu k duchovej obnove kresťanskej civilizácie, ktorá čoraz viac prehráva boj s expandujúcim mohamedánstvom," vyhlasuje Rafaj.

Predseda liberálnej SaS Richard Sulík ako presvedčený ateista nechce široko komentovať otázky okolo pápežského stolca. "Možno, že by nebolo zlé vyšetriť všetky tie podozrenia voči katolíckej cirkvi," poznamenal na margo úlohy budúceho pápeža.

"Či sa to niekomu páči, alebo nie, ale mnohí ľudia, ktorí sledujú dianie vo Vatikáne, vnímali po veľkých zmenách za Jána Pavla II. obdobie Benedikta XVI. skôr ako prechodné," konštatoval Jarjabek. Dodal, že Vatikán je aj štát a pápež, okrem toho, že je hlavou cirkvi, je aj politikom, ktorý má vo svete veľkú moc. Napríklad Ján Pavol II. zohral podľa neho nezastupiteľnú úlohu pri porážke komunizmu. Benedikta XVI. vnímal Jarjabek skôr ako intelektuála a filozofa, nový pápež bude podľa neho reformátor. "Pápeži dostávajú pri svojom zvolení od cirkvi vždy určitú úlohu," poznamenal Jarjabek.

Vo štvrtok o 11.00 h sa pápež Benedikt XVI. oficiálne rozlúči s kardinálmi a Vatikán opustí o 17.00 h na palube helikoptéry, ktorá ho prepraví do pápežskej letnej rezidencie v Castel Gandolfe.

O 20.00 h sa zavrú brány Apoštolského paláca, príslušníci Švajčiarskej gardy sa stiahnu do Vatikánu a pápežský stolec bude po siedmich rokoch, desiatich mesiacoch a deviatich dňoch Benediktovho pontifikátu oficiálne vyhlásený za uprázdnený.  

Režim "sede vacante" sa skončí až zvolením novej hlavy cirkvi na marcovom konkláve. Podľa agentúry Reuters v piatok sa vo Vatikáne začne generálna kongregácia, na ktorej sa zídu kardináli-volitelia, aby pripravili tajnú voľbu Benediktovho nástupcu. Pápež v pondelok urobil zmeny v kánonickom práve, na základe ktorého sa konkláve môže začať skôr ako 15 dní po uprázdnení pápežského stolca. V praxi to znamená, že kardináli rozhodnú o začiatku konkláve sami.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu