BRATISLAVA - Na Slovensku bolo minulý rok evidovaných 46 nových prípadov HIV, tri nové prípady AIDS u občanov SR a dve úmrtia na AIDS. Vyplýva to zo správy o plnení Národného programu prevencie HIV/AIDS v SR na roky 2009-2012 za rok 2012.
V 40 nových prípadoch ochorenia AIDS išlo o občanov SR a šiesti boli cudzinci, ktorí mali prechodný pobyt na Slovensku. Od roku 1985 do 30. novembra 2012 naši zdravotníci diagnostikovali 552 prípadov infekcie, 429 bolo Slovákov a 123 cudzincov. U občanov SR išlo o 368 mužov a 61 žien a u 64 osôb (53 mužov a 11 žien) prešla infekcia HIV do štádia AIDS. Od začiatku monitorovania tohto ochorenia na našom území zomrelo 48 osôb s HIV, pričom u 40 z nich sa rozvinuli klinické príznaky AIDS.
Počet ľudí žijúcich s HIV neustále narastá. Vo väčšine z nových prípadov išlo o ľudí, ktorí sa nakazili pri sexuálnom styku. Hlavne u mužov dochádza k nákaze stále častejšie aj v nižšom veku. Sporadické prípady v ťažko dostupnej skupine populácie, u injekčných užívateľov drog, vytvárajú riziko skrytého šírenia infekcie HIV. Liečbu ľudí žijúcich s HIV/AIDS zabezpečujú pracoviská v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Martine a v Košiciach, konštatuje správa.
Ľuďom s HIV/AIDS, u ktorých bolo indikované podávanie antiretrovirotík, je táto liečba dostupná a plne hradená zdravotnými poisťovňami. V roku 2012 bolo liečených antiretrovirotikami 235 infikovaných osôb. Doteraz bolo zaznamenaných 17 pôrodov žien s HIV, prenos HIV z matky na dieťa zatiaľ nebol hlásený.
V rámci prevencie HIV/AIDS úrady regionálneho zdravotníctva vykonali viaceré preventívne aktivity zamerané na rizikové skupiny obyvateľov. Mládež v rámci projektu "Hrou proti AIDS" dostala informácie o spôsobe prenosu a ochrany pred infekciou HIV/AIDS a o možnostiach zodpovedného správania sa v rizikových situáciách. Uskutočnilo sa viac ako 100 vzdelávacích akcií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 3500 žiakov a študentov. Okrem toho sa úrady podieľali na príprave tlačových materiálov využívaných v rámci prevencie HIV. Desaťtisíc letákov putovalo aj do väzníc. Zbor väzenskej a justičnej stráže zabezpečoval pre väzňov aj dostupnosť kondómov v predajniach jednotlivých väzníc. Aktívnym užívateľom drog v rámci programov vymieňali zase injekčné ihly a striekačky.