BRATISLAVA - Ak by Slovensko svojou nepripravenosťou na vstup do schengenského priestoru ohrozilo susedné krajiny, boli by sme zodpovední za ich zvýšené náklady a dostali by sme sa do ešte horšej situácie, akú máme v tejto chvíli s Rakúskom. Konštatoval to dnes počas parlamentnej Hodiny otázok minister vnútra Robert Kaliňák
Za najväčší problém považuje to, že bratislavské letisko nie je "absolútne pripravené na vstup do Schengenu". Spomenul aj ďalšie problémy, ktoré sú známe dlhodobejšie a neriešili sa, medziiným skutočnosť, že "drvivá väčšina príslušníkov Úradu hraničnej a cudzineckej polície nevie po anglicky ani ceknúť".
Problémy sú podľa šéfa rezortu vnútra aj s Ministerstvom zahraničných vecí, ktoré súvisia predovšetkým s udeľovaním víz. Kaliňák zároveň ako perličku spomenul kritiku rakúskej ministerky vnútra Liese Prokopovej, že Slovensko nakúpilo "zlé" informačné systémy.
"Priznám sa, že som nevedel presne o čom hovorí, pretože na informačné systémy sme len teraz uzavreli súťaž, tie ešte nakúpené nie sú," dodal. Myslí si skôr, že išlo o zlú interpretáciu, "skôr mohla hovoriť o kúpe štyroch mercedesov, pred rokom a pol, za viac ako 30 miliónov korún.
Tie autá boli nakúpené, zaparkované na parkovisko a odvtedy sa nepohli," povedal Kaliňák s tým, že tieto autá sú dnes nepoužiteľné. Poslancov informoval tiež o nákupe monitorovacieho lietadla na hranice. Všetky krajiny monitorujúce hranice používajú podľa Kaliňáka vrtuľníky, nakoľko sú schopné zotrvať vo vzduch na jednom mieste.
"Lietadlo, ktoré musí mať svoju rýchlosť aby mohlo letieť, nie je schopné vykonávať taký monitoring, ktorý by zabezpečil potreby úradu hraničnej a cudzineckej polície. Napriek tomu ho máme v plnej výbave aj s koženými sedačkami. Opäť zaparkované v hangári," dodal.
Nie všetka technika, ktorá sa v minulosti nakúpila však nebola zlá, povedal. Podľa ministra ale nie je priestor na vyplakávanie. Za šesť mesiacov je potrebné spraviť to, čo sa neurobilo za šesť rokov," dodal.