BRATISLAVA - Učitelia zo škôl, ktoré sa vlani zapojili do štafetového štrajku, zatiaľ neplánujú hromadné akcie. Aktivity nespokojných učiteľov zrejme ožijú v marci, všetko však bude závisieť od postupu vedenia odborov.
"Štafetový kolík je momentálne na strane odborárov. My ako amatéri sme im ukázali, ako sa to robí, teraz je rad na profesionáloch," povedal učiteľ Branislav Kočan z Gymnázia na ulici Ladislava Sáru v Bratislave. Nie sú veľmi spokojní s postupom vedenia odborov, ale keďže majú všetci rovnaké požiadavky, čakajú ako sa bude situácia vyvíjať.
Vedenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa snaží presadiť svoje požiadavky do vízie, ktorú má do konca marca predložiť minister školstva Dušan Čaplovič parlamentu. Medzi iným chcú dosiahnuť aj zvýšenie platov o ďalších päť percent od 1. júla. Ak sa to nepodarí, odbory nevylučujú protesty alebo obnovenie prerušeného štrajku.
"Ak nepodniknú žiadne kroky, určite sa bude niečo diať. Všetko bude závisieť od toho, ako bude postupovať rada, ktorá sa zatiaľ stretla len raz," doplnil Kočan. Na vízii totiž pracuje novovytvorená Rada pre systémové zmeny v školstve, v ktorej majú zastúpenie odborníci z oblasti školstva, ako aj odborári.
Nové školské odbory momentálne zbierajú podpisy učiteľov za ostrý jednodňový štrajk 13. marca počas testovania deviatakov a písomných maturít z cudzích jazykov. Ak ich písomne podporí aspoň 50 percent učiteľov, vyhlásia štrajk. "Vzhľadom na to, ako to zatiaľ postupuje, je to jediná zmysluplná akcia, ktorá prichádza do úvahy," dodal Kočan, ktorý sa zatiaľ nerozhodol, či sa zapojí. Podľa neho je to na každom učiteľovi, či sa pre takúto formu štrajku rozhodne. Nové školské odbory budú zbierať podpisy do začiatku marca a 6. marca definitívne povedia, či do toho idú.