KANDAHÁR - Ubytovanie v prefabrikovaných ubikáciách, na nástenke rozpis služieb a na telách okrem uniforiem snáď tridsať kilové nepriestrelné vesty. Aj takto vyzerá život slovenských vojakov na leteckej základni Kandahár v Afganistane. Aktuálne sme ich navštívili spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom. Ten si okrem novinárov do svojho sprievodu pribalil aj hokejistu Jozefa Golonku, ktorý v slovenskom kontingente prevzal úlohu zabávača.
V afganskom Kandaháre momentálne vládne o čosi teplejšie počasie ako na Slovensku. Počas dňa sa tam teplota držala niekoľko stupňov nad nulou a svietilo slnko. V takomto počasí nás spolu s delegáciou ministra obrany privítali slovenskí vojaci, korí slúžia na letisku v Kandaháre. Okrem ženijných úloh tu plnia aj povinnosti strážnej služby na jednom zo vstupov na základňu. Miestni obyvatelia vraj najradšej využívajú práve "slovenskú bránu", pretože naši vojaci sa k nim správajú o čosi vľúdnejšie ako Američania, ktorých navyše Afganci vnímajú ako okupantov.
Základňa je vlastne obrovské mesto postavené z betónových bariér a prefabrikovaných budov. Všetko ohradzujú klasické vojenské rekvizity - ostnatý drôt a vrecia s pieskom. Slovenská časť základne pripomína scenérie z kultového seriálu MASH - vojaci a vojačky bývajú v kontajnerových budovách, klubovňu majú postavenú z preglejky. Na dvore nesmie chýbať basketbalový kôš a drevené smerovky ku rodiskám každého z prítomných vojakov.
Hviezdou slovenského tábora bola mladá nadporučíčka Zuzana Fugová z Michaloviec. Krásna dôstojníčka nám vydala bezpečnostné inštrukcie pre prípad raketového útoku a priebežne nás informovala o objektoch, ktoré nesmieme fotografovať. "Doma ma čaká priateľ a rodina, ktorá mi je veľkou oporou. Priateľ nežiarli, vojenské prostredie dôverne pozná," povedala.
Na väčšine územia základne je zakázané fotografovať, zopár záberov zo slovenského tábora nám však povolili. Najprv sme však vyfasovali prilby a nepriestrelné vesty:
Na väčšine územia základne sa nesmelo fotografovať, ani nakrúcať. Vojaci nám však ukázali svoje pracoviská a to, ako kontrolujú afganských civilov, ktorí tam prichádzajú za prácou. Armády i spoločnosti, ktoré na letisku pôsobia, totiž často na svoje úlohy najímajú miestnych obyvateľov. Niektorí tam chodia ako nádenníci. Vstúpia na základňu a v bezpečnostnej zóne čakajú, kým tam príde ktosi, kto by potreboval ich pomoc.
Minister obrany Glváč do Afganistanu vzal aj veľvyslanca Spojených štátov na Slovensku Theodora Sedgwicka, poslancov branno-bezpečnostného výboru parlamentu, ale aj hokejistu Jozefa Golonku, ktorý vojakov zabával svojimi vtipmi.
Zakúpia ďalšiu techniku
Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek sa aj v Afganistane zastal svojho ministra a obhajoval kritizovanú výmenu dvoch lietadiel L-410 za nové kusy. Armáda sa podľa slov ministra i náčelníka chysá na ďalšie nákupy techniky. Vojtek medzi iným hovoril aj o zakúpení dopravných lietadiel C-27J Spartan.
Podľa ministra obrany Glváča zostanú slovenskí vojaci v Afganistane najmenej do roku 2014. O ich prípadnom ďalšom pôsobení rozhodne slovenský parlament.
Viac fotografií nájdete vo fotogalérií.