BRATISLAVA - Viaceré školské kluby, školské strediská záujmovej činnosti či centrá voľného času môžu zostať pre prihlásené deti od januára 2013 zatvorené, keďže obce, do ktorých idú peniaze podľa trvalého pobytu detí, odmietajú tieto prostriedky poskytnúť obciam, ktoré reálne prevádzkujú školské kluby. Zmenu financovania prijala pred pár mesiacmi vláda Roberta Rica.
"Situácia pre rodičov tak bude veľmi ťažká - po prázdninách, uprostred školského roka a zimy budú musieť pre deti hľadať miesto, kde môžu popoludní zmysluplne tráviť čas, keď nie sú v škole," uviedla dnes pred parlamentom Renáta Ocilková, predsedníčka petičného výboru Petície za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie školstva.
Nariadením vlády z 28. novembra sa zároveň zmenili koeficienty financovania školských zariadení. "Na školské kluby detí kleslo zo šesť na 1,6, čo znamená, že pri 60 deťoch na prvom stupni základnej školy dostane riaditeľ školy pri tomto koeficiente iba 480 eur hrubého na mesiac, čo nepokryje ani jeden mesačný plat. Pričom 60 detí potrebuje minimálne dve až tri vychovávateľky," vysvetlila Ocilková.
Rovnako sa podľa jej slov mení aj účel školských klubov, v ktorých sa má iba oddychovať a pripravovať na vyučovanie, nemá sa v nich realizovať záujmová činnosť. "Keď zrušíme deťom záujmovú činnosť, možno budeme za chvíľu veľmi prekvapení, keď budeme hľadať zdroje financovania na liečbu závislých alebo gamblerov," priblížila.
Šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR Saskia Repčíková upozornila, že po novom obce, ktoré doteraz nefinancovali žiadne centrá voľného času, dostávajú peniaze na deti, ktoré by mali posielať do iných obcí a miest. Obce, ktoré prevádzkujú voľnočasové aktivity, ako zriaďovatelia teraz žiadajú o finančné príspevky iné obce, v ktorých majú deti trvalý pobyt a školské kluby nemajú.
Odpovede obcí sú však väčšinou zamietavé. Niektoré ešte vôbec nevedia, ako bude nový systém fungovať a nedokážu prijať všeobecné záväzné nariadenie, ktorým by určili príspevok na dieťa, keďže s tým nemajú žiadne skúsenosti a na nový systém nie sú pripravené.
Niektoré obce však už priamo odpovedali, že ich nič nezaväzuje poskytnúť financie a ani tak neurobia. "Nie je našou povinnosťou poskytnúť vám dotácie na rok 2013. Momentálne neexistuje žiadny právny nárok na poskytnutie dotácie na uvedenú činnosť, pretože príjem obce cez podielové dane nie je na strane výdavkov účelovo viazaný len na použitie v školstve," napísal starosta Miloš Kuriš v odpovedi na žiadosť o financovanie krúžkov pre deti z obce Liptovské Revúce.
Nový zákon ministra školstva Dušana Čaploviča podľa Ocilkovej spôsobil, že napríklad Jarovnice, ktoré majú tisíc detí, ale iba 19 z nich navštevuje školský klub v obci, dostanú na záujmovú činnosť detí viac ako 200-tisíc eur, a naopak, mestá ako Levoča či Spišské Podhradie, kde voľnočasové aktivity reálne využíva omnoho viac detí, dostanú výrazne menej.
Petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie školstva dnes pred parlamentom podpísali aj politici všetkých opozičných strán - SDKÚ-DS, SAS, KDH, Most-Híd a OĽaNO, poslanci za Smer-SD sa neukázali. Zástupcovia petičného výboru nemohli vstúpiť do parlamentu a zbierať podpisy v budove národnej rady. "Oficiálne som písomne žiadala o povolenie vedúceho kancelárie pána Viktora Stromčeka a dostali sme telefonickú odpoveď, že môžeme byť iba pred budovou parlamentu. Zavolala jeho pani sekretárka a povedala, že nemôžeme byť v budove parlamentu, že máme ísť čím ďalej, podľa možnosti až pod schody," vysvetlila Ocilková.