BRATISLAVA – Niektoré samosprávy sa údajne snažia školy odradiť od štrajku tým, že im zoberú časť peňazí. Dnes to uviedla Elena Trubačová, ktorá v školskom odborovom zväze zastupuje základné školy v Bratislavskom kraji. Takéto informácie má podľa vlastných slov od učiteľov a ešte ich bude overovať.
Podobné ohlasy zo škôl zaregistrovala aj predsedníčka Združenia samosprávnych škôl Slovenska Alena Petáková. „Niektoré školy mi dávajú signály, že zriaďovatelia na nich vplývajú takýmto spôsobom, aby sa nezapojili do štrajku,“ povedala po dnešnom zasadaní s odborovým zväzom. Takéto informácie hlásia podľa nej školy najmä na strednom Slovensku.
„Vyhrážajú sa najmä nepedagogickým zamestnancom, že keď nebudú variť, zoberú im peniaze. Podľa informácií, ktoré mám od učiteľov z Petržalky, aj tam sú vyvíjané tlaky na riaditeľov škôl,“ uviedla Trubačová. Akým spôsobom by mohli školy prísť o prostriedky, presne nevedela. Samosprávy by podľa nej mohli školám ubrať z objemu peňazí za konkrétne dni štrajku. Zamestnanci, ktorí budú štrajkovať, nedostanú výplatu za dni, keď budú štrajkovať, škola však má dostať rovnaké množstvo prostriedkov, ako keby štrajk nebol. Využiť ich môže na iné účely.
Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány povedal, že takúto informáciu nemá. „Naše odporúčanie smeruje k tomu, aby prostriedky ostali na škole, ale aby boli použité na iný účel, napríklad na dovybavenie školy a podobne,“ povedal. Turčány zároveň označil za neetické, aby školy štrajkujúcim zamestnancom nahradili ušlú mzdu počas štrajku vo forme osobných príplatkov alebo odmien. Podľa medializovaných informácií tak plánujú niektoré školy urobiť.
Niektorí riaditelia to vyvrátili s tým, že nemajú dosť prostriedkov ani na decembrové výplaty. Riaditeľka bratislavskej Základnej školy Alexandra Dubčeka Eleonóra Golaisová však priznala, že takýto postup zvažujú. „Je neetické, aby niekto dostával prémie za to, že nechodí do práce,“ vyhlásil podpredseda ZMOSu. Tvrdí, že združenie rešpektuje právo na štrajk. Mestám a obciam odporúča, aby rodičom pomohli nájsť pre deti zmysluplné trávenie času. Školy informácie o údajnom zastrašovaní zo strany samospráv nepotvrdili.
Aj keď odborári oficiálne vyhlásili začiatok neobmedzeného štrajku na pondelok 26. novembra, zatvorenie škôl môže stále odvrátiť rokovanie so zástupcami vlády. Odborári majú za rokovací stôl zasadnúť s ministrom financií vo štvrtok (22.11.) alebo v piatok (23. 11.). Naďalej však trvajú na požiadavke desaťpercentného zvýšenia platov v budúcom roku. Šéf rezortu financií Peter Kažimír aj premiér Robert Fico (obaja Smer-SD) viackrát vyhlásili, že štát nemá na viac ako päťpercentné zvýšenie. „Kde nič nie je, tam ani čert neberie,“ vyhlásil v pondelok (19.11.) premiér Fico.