POPRAD – Tohto roku zaznamenali vo Vysokých Tatrách netradičného návštevníka. Do Velickej doliny, najskôr k Velickému plesu a neskôr až k Dlhému plesu, vystúpil mladý bobor.
„To, že sa objavil vo Velickom plese ma až tak neprekvapuje, ale neviem si predstaviť, ako vyliezol až k Dlhému plesu, kde musel prejsť strmým úsekom okolo vodopádov,“ povedal zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler. Podľa neho išlo pravdepodobne o mladého jedinca, ktorý si hľadal nové teritórium, ale netrafil správny smer.
Dlhé pleso vo Velickej doline v nadmorskej výške 1 939 metrov je podľa Hyblera extrémom. Velické pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1 665 metrov.
„Aj vzhľadom na to, že dlhé roky tu bobor nebol, neregistrujem údaje o výskyte bobra v takejto nadmorskej výške,“ uviedol Hybler. Bobrom sa už niekoľko rokov darí na rieke Poprad. V okolí mesta Poprad možno bežne pozorovať stopy prítomnosti tohto živočícha a preto sa dá predpokladať, že bobry budú postupne obsadzovať lokality, ktoré v minulosti obývali ešte pred vyhubením pred desiatkami rokov.
Pred asi tromi rokmi bol osamelý bobor pozorovaný aj v Zelenom plese. V tomto prípade však tiež išlo pravdepodobne len o prieskumníka, ktorý hľadal vhodné teritórium. Bobor, ktorého videli turisti v Dlhom plese, pravdepodobne veľmi rýchlo prišiel na to, že tu sa mu dariť nebude. Okolie plesa, podobne ako Velické pleso, neposkytuje podľa Hyblera dostatok vhodnej potravy a podmienok na prezimovanie bobra.
Keďže bobrom sa v posledných rokoch pod Tatrami darí, Hybler nevylučuje, že v blízkej budúcnosti sa môže bobor objaviť napríklad aj v Štrbskom plese. Výskyt bobra aj v takých extrémnych výškach a lokalitách, ako sú vysokopoložené tatranské plesá, neznamená podľa Hyblera, že bobry sú premnožené. „Bobry len obsadzujú teritóriá, ktoré v minulosti obývali,“ uviedol.