BRATISLAVA - Každé spotrebiteľské balenie alkoholického nápoja by malo mať od septembra 2013 varovné označenie o škodlivosti pitia alkoholu u tehotných žien s možným negatívnym dopadom na zdravie ešte nenarodeného dieťaťa. V novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov to navrhuje poslankyňa Jana Žitňanská (nezávislá).
Právnou normou, ktorú predložila aj minulý rok, no pre pád vlády legislatívnym procesom neprešla, sa bude parlament zaoberať už na koncoročnej schôdzi.
"Na Slovensku prichádza na svet každý rok približne 250 detí s fetálnym alkoholovým syndrómom (FAS). Na rozdiel od iných zdravotných postihnutí tomuto syndrómu sa dá úplne predísť, ak žena počas tehotenstva vôbec nepije alkohol," upozorňuje Žitňanská.
Podľa jej slov vo svete čoraz viac odborníkov apeluje na ženy, aby sa počas celého tehotenstva vyhýbali aj tomu najmenšiemu množstvu alkoholu, keďže bezpečná hranica neexistuje. Kým u niektorej ženy sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenie dieťaťa.
"Aj keď len 20 percent detí postihnutých týmto syndrómom má aj fyziognomické zmeny (dlhá plochá horná pera, zástrčkový nos, krátke očné štrbiny), všetky deti postihnuté FAS majú nezvratne poškodený mozog," varuje poslankyňa s tým, že podľa stupňa postihnutia vedú následky tohto poškodenia od poruchy pozornosti, pamäti a spánku až po mentálnu retardáciu. Sprievodnými javmi sú aj poruchy správania, jedenia, citová labilita, poruchy učenia, čo podľa zistení v neskoršom veku vedie u týchto ľudí k vysokému percentu drogovo závislých, delikventov či násilníkov.
Cieľom návrhu novely zákona preto je, aby sa Slovensko podľa vzoru v iných krajinách zaradilo k štátom, ktoré upozorňujú spoločnosť na to, že aj zanedbateľné pitie alkoholu v tehotenstve môže mať na zdravie dieťaťa katastrofálne následky. Za porušenie tejto novej povinnosti má hroziť pokuta až do výšky 6638 eur.