BRATISLAVA - Hľadaného Bakiho Sadikiho zadržali v Kosove, potvrdil dnes šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
"Som v kontakte jednak s inštitúciami na kosovskej strane - s predsedom vlády, s ministrom zahraničných vecí a jeho prostredníctvom s ministrom vnútra, ministrom spravodlivosti. Zdôraznil som, že nám na tomto prípade záleží a že naozaj treba urobiť všetko preto, aby bola daná osoba vydaná na Slovensko čo najskôr a ten prísľub na kosovskej strane mám," konštatoval ďalej počas dnešného brífingu pre médiá podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Minister predpokladá, že BakiSadiki by mohol byť na Slovensko vydaný o niekoľko dní. "Nič tomu nebráni, treba splniť isté administratívne záležitosti, na ktorých sa pracuje a vo chvíli, keď to bude urobené, neexistuje žiadna prekážka preto, aby k vydaniu došlo," povedal Lajčák a dodal, že to "diplomaticky vidí na 100 percent".
Minister zahraničných vecí je s kosovskými partnermi v kontakte niekoľkokrát denne. Rovnako intenzívne komunikuje s veliteľom Misie Európskej únie EULEX (The European Union Rule of Law Mission in Kosovo), ktorá je tiež do celého prípadu zapojená ako sprostredkovateľ. Keďže Slovenská republika neuznáva oficiálne samostatné Kosovo, nemôže s ním oficiálne na inštitucionálnej rovine komunikovať. Preto bude misia sprostredkovateľom vo vydaní Bakiho Sadikiho na Slovensko. Lajčák zdôraznil, že všetkých kosovských partnerov veľmi dobre pozná, komunikuje s nimi neformálne. Dohodli sa na tom, ako prekážku toho, že medzi nami neexistujú priame vzťahy, obísť. Formálna komunikácia slovenskej strany preto bude podľa Lajčáka s EULEX-om a EULEX bude zas komunikovať s kosovskými inštitúciami. "Rovnako tam mám potvrdenia a prísľub, že prípad sledujú, vedia o ňom a urobia všetko preto tak, aby bol vyriešený k našej spokojnosti," doplnil Miroslav Lajčák. Myslí si preto, že "celá záležitosť je pod kontrolou a že v priebehu niekoľkých dní sa tá operácia uskutoční úspešne".
Slovenská republika komunikuje v prípade vydania Bakiho Sadikiho s kosovskou stranou prostredníctvom ministra zahraničných vecí M. Lajčáka a cez Styčný úrad SR v Prištine. Minister zahraničných vecí je zároveň v spojení s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a ministrom spravodlivosti Tomášom Borcom. Lajčák vyvrátil, že by Kosovo chcelo za vydanie Sadikiho nejakú protislužbu. "Kosovská strana nemá na oplátku požiadavky. Kosovská strana chce ukázať, že je serióznym partnerom a ja som aj v mojej komunikácii presne to povedal, že očakávam od nich, že sa ukážu ako konštruktívni hráči a že nebudú zneužívať tú skutočnosť, že nemáme nadviazané diplomatické styky, že sme neuznali Kosovo na to, aby nejakým spôsobom nás vydierali," konštatoval Lajčák. Podľa neho rýchlemu riešeniu situácie pomáha fakt, že predstaviteľov Kosova osobne pozná. Je pripravený v prípade potreby do Kosova vycestovať.
Šéf slovenskej diplomacie vylúčil, že by mohol nastať podobný scenár ako s Karolom Melom a Belize. "Určite nie. Pretože, Kosovo je bližšie, Kosovo má európske ašpirácie, s kosovskými partnermi sa poznáme, máme tam aj našu diplomatickú misiu, náš styčný úrad. Takže tam sú úplne iné východiská," povedal.
Vydanie Bakiho Sadikiho nemôže skomplikovať ani to, že je občanom Kosova. Je aj naším občanom a je na neho medzinárodný zatykač, ktorý rešpektuje aj kosovská strana aj misia EULEX a bol na jeho základe zadržaný, dodal pre médiá Miroslav Lajčák.
Portál tvnoviny.sk v piatok 26. októbra informoval, že televízia Markíza priniesla informáciu o tom, že jedného z najhľadanejších mužov, po ktorom roky pátrala slovenská polícia - Bakiho Sadikiho, zadržali vo štvrtok 25. októbra v Kosove. Sadiki bol hlavou albánskej drogovej mafie na Slovensku, ktorá k nám pašovala heroín z Turecka. Známy je aj tým, že sa údajne poznal so šéfom najvyššieho súdu Štefanom Harabinom, uviedol ďalej portál. Slovensko sa teraz podľa portálu tvnoviny.sk usiluje, aby zadržaného muža Interpol vydal na Slovensko, kde ho už bez jeho prítomnosti odsúdili.