BRATISLAVA – Hoci sa to môže zdať odporné, ale do buchiet, pečiva, či chlebovej múky sa bežne pridáva biely kypriaci prášok na zvýraznenie chuti. Ide o „éčko“ umelo vyrobené z vlasov, chlpov, nechtov a kopýt.
Za označením E920 nájdeme v potravinách L-cystein. Látku, ktorá má silné antioxidačné vlastnosti a ktorá plní detoxikačné úlohy v pečeňových bunkách. V potravinárstve sa najčastejšie používa ako kypriaci prípravok na pečenie a na spracovanie múky. Znižuje dobu spracovania cesta, tvorí pružnosť lepku a zvyšuje objem bochníka.
Okrem pečiva sa používa aj ako prísada na farbenie údenín, v ovocných šťavách ako antioxidant zabraňujúci strate vitamínu C. Môže sa nachádzať aj v cereáliách a dojčenskej strave. Látka sa tiež pridáva do šampónov a krémov ako prostriedok zlepšujúci rast vlasov a nechtov. L-cysteín býva používaný aj ako prísada do cigaretových zmesí.
Na používanie L-cysteínu si zhruba pred rokom posvietili euroúradníci a potvrdili, že sa bežne pridáva nielen do krmiva pre dobytok, ale aj do pečiva pre ľudí. "E 920 je súčasťou zlepšujúcich prípravkov, ktoré používame i my pri výrobe bežného pečiva,“ potvrdil portálu vitalia.cz zástupca spoločnosti, ktorá sa v Českej republike venuje pekárenstvu.
Aj na Slovensku požívali výrobcovia potravín, najmä dehydrovaných, túto prídavnú látku ako zvýrazňovač chuti. „V súčasnosti upravili receptúry svojich produktov a používajú vo väčšom rozsahu len soľ. Treba pripomenúť, že ešte v roku 2009 prijali dobrovoľný záväzok postupného znižovania množstva soli vo svojich produktoch,“ uviedla riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová.
Prevažná väčšina L-cysteínu sa vyrába v Číně rozpustením vlasov získaných z kaderníctva, peria, oslích kopýt a prasacích štetín v koncentrovanej kyseline chlorovodíkovej. Po konzumácii nie sú známe žiadne nežiaduce účinky na zdravie človeka.