Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Pozor: Súdiť sa so štátom bude drahšie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Súdiť sa so štátom môže byť pre občanov čoskoro drahšie. Tvrdí to občianske združenie VIA IURIS, podľa ktorého, ak sa občania budú so štátom súdiť o náhradu škody preto, že ich štátne orgány poškodili, nebude už toto súdne konanie oslobodené od súdneho poplatku.

Zároveň, ak štátne orgány porušia práva občanov nezákonnými rozhodnutiami, zaplatia občania za žalobu proti týmto nezákonným rozhodnutiam viac. Podľa združenia to navrhuje novela zákona o súdnych poplatkoch, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania 25. júla. Začiatkom septembra 2012 by o novele mali rokovať výbory NR SR. Dnes o tom informovala Miriam Kejzlarová z VIA IURIS.

"Ak štátne orgány poškodili občana a občan sa domáhal od štátu náhrady škody, doteraz nemusel za podanie žaloby platiť žiadny poplatok. Po prijatí novely bude musieť občan, domáhajúci sa náhrady škody, zaplatiť za svoju žalobu súdny poplatok šesť percent z požadovanej sumy náhrady škody, inak súd o jeho žalobe vôbec nebude konať. V prípade, ak štát spôsobí občanovi veľkú škodu, občan sa bude môcť domáhať náhrady tejto škody iba vtedy, ak najprv zaplatí vysoký súdny poplatok, ktorý sa môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur," upozorňuje VIA IURIS.

Podľa právnika Petra Wilflinga, ktorý so združením spolupracuje, patrí k základným povinnostiam štátu zabezpečiť, aby sa občania mohli čo najľahšie brániť pred nezákonnými rozhodnutiami štátnych orgánov, alebo aby sa čo najľahšie mohli domáhať náhrady škody, ktorú im štát spôsobil. "Navrhovaná zmena je pre občanov výraznou bariérou a bude ich odrádzať od toho, aby sa domáhali náhrady škody od štátu,“ tvrdí.

Novela tiež plánuje podľa VIA IURIS zvýšiť súdne poplatky za podanie žaloby proti nezákonným rozhodnutiam orgánov verejnej správy. "Zvyšujú sa všetky poplatky, výrazne sa však zvyšuje poplatok v prípade žaloby proti rozhodnutiam viacerých orgánov štátnej správy s pôsobnosťou pre celé územie SR, a to zo 66 eur na 500 eur. Pôjde napríklad o rozhodnutia Úradu jadrového dozoru, Štatistického úradu, Úradu na ochranu osobných údajov, Telekomunikačného úradu, Úradu pre verejné obstarávanie alebo Úradu priemyselného vlastníctva," uvádza združenie.

„Takáto výška poplatku je v rozpore s medzinárodným Aarhuským dohovorom, ktorý je pre Slovensko záväzný, a podľa ktorého má byť prístup občanov k súdu vo veciach životného prostredia 'nie nedostupne drahý',“ dodáva Wilfling.

VIA IURIS tiež ako príklad uvádza, že Štatistický úrad môže napríklad radovým občanom udeliť pokutu až do výšky 3 320 eur, ak sa bude nazdávať, že občan pri vypĺňaní štatistického formulára poskytol neúplné informácie alebo odovzdal vyplnený formulár po stanovenom termíne. "Ak sa občan bude chcieť brániť proti nezákonnému rozhodnutiu úradu na súde, bude musieť zaplatiť až 533 eur," tvrdí neziskovka.

Okrem toho VIA IURIS upozorňuje na to, že podľa navrhovanej legislatívy, ak akýkoľvek orgán verejnej správy uloží rozhodnutím pokutu za porušenie zákona, aj vtedy bude potrebné zaplatiť okrem základného poplatku ešte aj sumu jedno percento z výšky pokuty.

"V praxi to napríklad pre drobných podnikateľov môže znamenať významné predraženie súdneho konania. Stavebný úrad môže napríklad podľa stavebného zákona uložiť podnikateľovi pokutu až do výšky 165 970 eur. Ak bude rozhodnutie o pokute nezákonné a podnikateľ sa bude chcieť proti nemu brániť na súde, bude musieť najprv zaplatiť sumu 1 659 eur a tiež základný poplatok 70 eur," tvrdí právnické združenie.

VIA IURIS je občianske združenie, ktoré má za cieľ pomáhať ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných a zúčastňuje sa tiež na reforme slovenského súdnictva.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu