BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pripustil, že po 1. decembri niekde môže prísť k zhoršeniu kvality poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti. "Ale to je daň za to, že sa odborári nechcú dohodnúť," poznamenal v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Stane sa tak po tom, ako odídu lekári, ktorým do konca novembra plynú výpovede.
S lekármi sa má záujem dohodnúť, ale čestnou cestou. Návrh zákona Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktorým by sa od začiatku budúceho roka mali lekárom zvýšiť platy, ale nepovažuje za čestnú cestu. "Na tom sa nedá dohodnúť," uviedol s tým, že má záujem na zvýšení platov lekárov, dofinancovaní zdravotníctva aj zabezpečení dodržiavania Zákonníka práce. "Je veľa požiadaviek oprávnených. Súhlasím s nimi, ale poďme rokovať čestnou cestou a nepoužívať pacientov ako živý štít," vyzval Uhliarik.
Predseda LOZ Marian Kollár konštatoval, že v súčasnosti je do 2400 lekárov vo výpovednej lehote. "Je to masa, ktorá ak od 1. decembra odíde, nebude v žiadnom prípade zabezpečená zdravotná starostlivosť na Slovensku," pripomenul. Ako však upozornil, ministerstvo ani vláda ešte nič nespravili, aby boli vyriešené štyri požiadavky LOZ. Lekári tak podľa neho zatiaľ nedostali žiadnu záruku ani relevantný návrh. "Po 1. decembri nemôžeme garantovať vôbec nič. Na garantovanie zdravotnej starostlivosti je tu minister a vláda," zdôraznil s tým, že oni majú teraz v rukách to, či lekári zostanú pri lôžkach pacientov.
Poukázal na to, že do decembra ostáva ešte niekoľko dní, aby dostali legislatívnu záruku na splnenie svojich požiadaviek. "Doterajších šesť týždňov sme absolútne premrhali," pripomenul Kollár.
Uhliarik reagoval, že jeho zodpovednosť rovnako ako odborárov je rokovaniami dospieť k dohode. "Avšak kvôli rokovaniam nie je možné ohroziť pacientov," prízvukoval. Rovnako sa na Kollára obrátil s otázkou, či mu nestačí slovo prezidenta, ktoré sa týka zastavenia transformácie nemocníc. Čo je jednou z požiadaviek LOZ.
Kollár upozornil, že transformácia nie je zastavená, iba odsunutá. A táto otázka sa začne nanovo riešiť po nástupe novej vlády, ktorá vzíde z predčasných marcových volieb. Korektné riešenie vidí v úplnom zastavení transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré by garantoval zákon.
Do diskusie sa zapojila aj prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová, ktorá poukázala na to, že v predmetnej diskusii je veľa emócií, pričom dochádzajú racionálne argumenty. Ako poznamenala, pacienti už možno nerozumejú požiadavkám LOZ. Ani garancie zo strany ministra Uhliarika by nepovažovala za seriózne, keďže po voľbách nastúpi nová vláda s vlastnými prioritami a tá na jeho garancie nemusí vôbec prihliadať. Rokovania ohľadne platov označila za zložité, pri ktorých sa musí nájsť, podobne ako to bolo v prípade zdravotných sestier, kompromis. "Napätie sa stupňuje. Aby zvíťazil zdravý rozum, je potrebné si sadnúť za rokovací stôl," avizovala s tým, že v istom štádiu rokovaní slovenskej komory sestier so zástupcami exekutívy sa vylúčili médiá a na verejnosť sa dostali iba korektné informácie.